Publikacje

Poradniki fotograficzne do doskonały sposób na rozwój swojej fotograficznej pasji. Wybierz coś dla siebie lub bliskiej Ci osoby. Im więcej wiesz, tym więcej widzisz. Ucz się fotografii. Niech sprawia Ci radość.

Najnowszy poradnik

11 sposobów na bokeh

Fotografia to sztuka, która pozwala nam uchwycić piękne chwile i pokazać swój punkt widzenia. Jednym z ciekawszych efektów do uchwycenia na fotografii jest „efekt bokeh”. Pozwala on uzyskać na zdjęciach pięknie rozmyte tło lub pierwszy plan w charakterystyczny i efektowny sposób. Z tego poradnika dowiesz się, czym jest, jak go uzyskać i dlaczego warto eksperymentować z tym efektem na swoich zdjęciach.

11 sposobów na bokeh - okładka poradnika
okladka - Magia nocnych zdjeć

Magia nocnych zdjęć

Gwiazdy, Księżyc, światła lamp czy smugi od przejeżdżających pojazdów tworzą niezapomniane obrazy. Nocne światła mają coś takiego, że potrafią oczarować. “Magia nocnych zdjęć” to poradnik o tym, jak przygotować się do nocnego fotografowania. Dowiesz się z niego, jak ustawiać aparat i naświetlać ostre zdjęcia w słabym lub silnie kontrastowym świetle. Co, kiedy, gdzie, czym i jak fotografować?

Ściągi fotograficzne

Chcesz robić więcej lepszych zdjęć. Nie masz czasu na czytanie grubych ksiąg. Nie wiesz, od czego zacząć lub na co zwrócić uwagę przy kadrowaniu. Zobacz ściągi fotograficzne. To najważniejsze informacje pokazane w sposób uporządkowany i skondensowany. Dzięki nim efektywniej wykorzystasz swój czas i możliwości związane z określonym motywem fotograficznym. Złapiesz więcej różnorodnych i ciekawszych kadrów.

ściągi fotograficzne
33 eksperymenty fotograficzne

33 eksperymenty fotograficzne

Jest wiele sposobów na twórcze wykorzystanie aparatu. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by poczuć radość fotografowania i satysfakcję ze złapanych kadrów. Zapraszam do zapoznania się z ebookiem „33 eksperymenty fotograficzne”. Zrobisz interesujące zdjęcia, ciekawie spędzić czas, a przy okazji lepiej poznać możliwości swojego aparatu.

DIY – akcesoria fotograficzne

Jeśli myślisz, że aparat fotograficzny wystarczy ci do robienia zdjęć, to masz rację. Zasadniczo on wystarcza. Jednak jak każde narzędzie ma on swoje ograniczenia i w pewnych okolicznościach okazuje się, że potrzebujesz czegoś jeszcze. Są to różnego rodzaju akcesoria. Dzięki nim uzyskasz większą różnorodność kadrów. Pozwolą Ci wykonać inne niż standardowo zdjęcia. W niektórych sytuacjach są niezbędne, a w innych po prostu ułatwią Ci fotografowanie.

Ekspozycja - Barwa - Ostrość

Ekspozycja – Barwa – Ostrość

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zapanować nad aparatem? Jak zacząć poprawnie go ustawiać? Jak uzyskać dobrze naświetlone, ostre zdjęcia o ładnych kolorach, to zapraszam do zapoznania się z ebookiem „Ekspozycja – Barwa – Ostrość”. Jest to podstawowy poradnik dla początkującego fotografa. Uwolnij się od trybu automatycznego. Zacznij decydować.

Magia czasu migawki

Rób zdjęcia z długim lub krótkim czasem naświetlania. Zobacz niesamowity świat, który wtedy się ukaże. Poznaj magię czasu migawki. W poradniku zobaczysz, jak czas naświetlania wpływa na otrzymany obraz. Znajdziesz w nim dokładne parametry zdjęć oraz informację, jaki efekt powstaje przy określonym czasie i warunkach.

Magia czasu migawki
Magia głebi ostrości

Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła

Rób zdjęcia z małą lub dużą głębią ostrości. Kieruj uwagą odbiorcy. Twórz pięknie rozmyte tła. Wykorzystaj efekt bokeh. W poradniku zobaczysz, jak zapanować nad głębią ostrości. Dzięki małej będziesz mógł/mogła skupić uwagę obserwatora na wybranym obiekcie. Natomiast duża głębia ostrości pozwoli Ci pokazać wszystkie elementy obrazu, jako ostre. Z ebooka dowiesz się jak to zrobić. Zobaczysz też, jak ciekawie rozpraszać tło i robić przykuwające uwagę zdjęcia.

Sekrety światła

Ze światłem jest tak, że widzimy tylko efekty jego działania. W normalnej sytuacji przecież nie widać, jak promienie światła wychodzą z lampy, odbijają się, rozpraszają, ponownie się odbijają. Jak zmieniają kolor po odbiciu od barwnej powierzchni i mieszają się z tymi odbitymi od innej itd. „Sekrety światła” to poradnik, w którym opisuję wszystkie te zagadnienia. Dzięki temu zaczniesz „widzieć” światło. Wskażę Ci, gdzie kryją się pułapki odnośnie interpretacji światła, poznasz jego cechy, dowiesz się jak czytać światło oraz jak je wykorzystać.

Sekrety światła
Portret z lampą na aparacie

Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?

Reporterska lampa błyskowa przypięta do body aparatu to praktyczne źródło światła. Zmiana ustawienia głowicy takiej lampy daje Ci możliwość stworzenia bardzo ładnego oświetlenia do portretu. W publikacji znajdziesz szczegółowe opisy różnych wariantów oświetlenia wraz ze schematami i pozycją lampy. Poznaj metodę na zdjęcia portretowe z lampą na aparacie.

Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny

Czy zdarzyło Ci się, że stosując filtr polaryzacyjny, nie zauważyłeś/zauważyłaś żadnego efektu? Albo, kiedy chcąc usunąć odbicia w szybie, za pomocą filtra, tylko niewielka część z nich została osłabiona? Nie musi to wcale świadczyć o tym, że filtr nie działa. Po prostu jego skuteczność zależy od kilku czynników. W publikacji opisuję wszystko, co musisz wiedzieć, by od razu zacząć go wykorzystywać. Poznasz wszystkie jego sekrety.

Filtr polaryzacyjny
poradnik - Fotografia dla ciekawych

Darmowy poradnik

Fotografia dla ciekawych

To doskonałe wprowadzenie dla początkujących pasjonatów fotografii. Znajdziesz w nim omówienie najważniejszych zagadnień. Dzięki temu zaczniesz bardziej świadomie ustawiać aparat i komponować robione nim zdjęcia. Napisany został prostym językiem bez zbędnego żargonu. Będziesz więc mógł/mogła od razu wykorzystać zawarte w nim porady.