Przemysław Oziemblewski

DIY — akcesoria fotograficzne (ebook)

Jak nie przepłacić i zrobić samemu dodatkowy osprzęt

Jeśli myślisz, że aparat fotograficzny wystarczy Ci do robienia zdjęć, to masz rację. Najczęściej on wystarcza. Jednak jak każde narzędzie ma on swoje ograniczenia i w pewnych okolicznościach okazuje się, że potrzebujesz czegoś jeszcze. Są to różnego rodzaju akcesoria. Możesz je kupić, ale jeśli wolisz zaoszczędzić, to lepiej zrobić je samemu. O tym jest ten ebook.

Akcesoria fotograficzne poszerzają możliwości. Dzięki nim uzyskasz większą różnorodność kadrów. Pozwolą Ci wykonać inne niż standardowo zdjęcia. W niektórych sytuacjach są niezbędne, a w innych po prostu ułatwią ci fotografowanie.

Główne korzyści dla Ciebie

Oszczędność finansowa

Samodzielnie wykonane akcesoria pozwolą Ci zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy w porównaniu z zakupem gotowych produktów.

Dostosowanie do potrzeb

Tworząc akcesoria samemu, możesz dostosować je do własnych potrzeb i stylu fotografowania. Dzięki temu uzyskasz lepsze wyniki.

Nowe możliwości

Akcesoria poszerzają możliwości fotograficzne. Umożliwiają fotografowanie w inny sposób. Dadzą Ci szansę na zrobienie nowych i ciekawszych zdjęć.

Indywidualny charakter

Samodzielnie wykonane akcesoria mogą mieć indywidualny charakter. Pozwala to robić odmienne zdjęcia i wyróżnić się na tle innych fotografów.

Eksperymentowanie

Wykorzystywanie własnych rozwiązań i modyfikowanie akcesoriów daje możliwość eksperymentowania z różnymi technikami i efektami.

(Nie)zwykłe rzeczy

Często do stworzenia akcesoriów można użyć przedmiotów, które są łatwo dostępne i tanie. Które po prostej modyfikacji możesz wykorzystać do zdjęć.

Łatwe fotografowanie

Część akcesoriów można zaliczyć do grupy ułatwiaczy. Dzięki nim Twoje fotografowanie będzie znacznie łatwiejsze. Mniej się napracujesz, by uzyskać dany efekt.

Zwiększenie kreatywności

Proces tworzenia akcesoriów stymuluje kreatywność, generuje nowe pomysły i pomaga rozwijać umiejętności fotograficzne.

Satysfakcja

Widząc, że własnoręcznie wykonane akcesoria przyczyniają się do uzyskania lepszych zdjęć, odczuwa się większą satysfakcję z ich zrobienia.

O czym jest poradnik?

Po lewej przykład zdjęcia z luźnym obiektywem. Opis jak robić takie zdjęcia oraz jak zabezpieczyć wnętrze aparatu znajdziesz w ebooku na stronach 18-24.

W niniejszym ebooku zebrałem pomysły na akcesoria. Część z nich pochodzi jeszcze z czasów analogowych. Jedne są bardzo proste, żeby nie powiedzieć trywialne, a inne bardziej skomplikowane. Sporo pomysłów na akcesoria rodzi się w wyniku inspiracji pomysłami innych fotografów. Można je wtedy udoskonalić i dostosować do własnych potrzeb. Do ebooka wybrałem te, które uważam za najbardziej praktyczne, które sam zrobiłem. Opisuję też własne rozwiązania. Możesz je wykorzystać i adaptować do swoich zdjęć.

W niektórych przypadkach, po okresie użytkowania, pojawiają się dodatkowe wnioski. W publikacji umieściłem je. Dzięki temu poznasz wady i zalety różnych rozwiązań. Będziesz wiedział/wiedziała, jak najlepiej je wykorzystać.

Często, zanim coś kupię, zastanawiam się, czy można to zrobić samemu lub zastąpić czymś innym — tańszym. Czasami jest to możliwe. Tańsze, nie zawsze oznacza gorsze. W niektórych sytuacjach po prostu wygląda mniej profesjonalnie lub jest pozbawione jakiejś cechy, bez której można się obejść.

Przykładowo filtr do precyzyjnego, manualnego ustawiania ostrości w nocy kosztuje 64$, czyli ponad 250 zł. Jednak możesz go zrobić samemu, przy koszcie kilku złotych. A to tylko jeden z przykładów.

Fotografia nie jest tanim hobby, więc dzięki zamiennikom i własnej kreatywności możesz sporo zaoszczędzić. Mam nadzieję, że ta publikacja Ci w tym pomoże.

Przykład na zdjęcie z efektem bokeh. Opis jego powstania znajdziesz w ebooku na stronie 29.

Przykładowe strony i zdjęcia

Cztery sekcje ebooka:

Obiektywy

Jeśli posiadasz aparat z wymienną optyką, to jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że możesz do zdjęć wykorzystywać różne obiektywy. Nawet tanie egzemplarze. Dzięki temu możesz uzyskać dobry, ciekawy, a nawet zaskakujący efekt. Poznasz tu metody na wykorzystanie obiektywów od Smieny 8M, od rzutników i tanich starych optyk. Zobaczysz, jak możesz je przymocować do korpusu cyfrowego i jakie rezultaty dzięki temu uzyskasz.

Po lewej zdjęcie zrobione z wykorzystaniem obiektywu od rzutnika slajdów. Jeśli nie masz specjalnego obiektywu do makro, to właśnie to rozwiązanie może się okazać dobre dla ciebie. Jak taki obiektyw przymocować do aparatu, zobaczysz na stronie 12 ebooka.

Filtry

Filtry, czyli te elementy, którymi wpływasz na zdjęcie przez instalowanie czegoś przeważnie przed obiektywem. Możliwości masz tu całkiem sporo. W ebooku zobaczysz, jak niektóre zrobić i jak dzięki temu możesz wpływać na rejestrowany obraz.

Po prawej zdjęcie zrobione z wykorzystaniem filtra gwiazdowego. Opis różnych technik jego robienia i odmiennych efektów z tym związanych znajdziesz w ebooku na stronach 62-67.

Mocowania

Najbardziej chwytnym elementem są nasze ręce. Mimo że wszechstronne to i one mają swoje ograniczenia. Nie tylko chodzi tu o ograniczoną ich ilość, ale i stabilność, która jest istotna przy zdjęciach z długim czasem. Dlatego trzeba się wspomagać różnymi dodatkowymi akcesoriami. W ebooku zobaczysz sposoby na różne uchwyty i statywy.

Po lewej przykład ujęcia z wykorzystaniem statywu do zdjęć z żabiej perspektywy. Jego opis i możliwości wykorzystania znajdziesz w ebooku na stronie 80.

Oświetlenie

Ostatnia sekcja poświęcona jest modyfikatorom światła oraz sposobom na tworzenie ciekawych źródeł. Zobaczysz, jak wpływać na światło, jak je modyfikować i przystosować do własnych celów.

Po prawej zdjęcie zrobione przy oświetleniu kołowym z pasków LED. Opis stanowiska i oświetlenia znajdziesz na stronach 113-115.

Co otrzymasz?

23 przepisy na akcesoria

Otrzymasz bogato ilustrowany poradnik zawierający szczegółowe opisy jak zrobić samemu 23 przydatne akcesoria fotograficzne.

23 sposoby na zdjęcia

23 sposoby na to, jak ułatwić lub uatrakcyjnić swoje zdjęcia, a przy tym zaoszczędzić na zakupie gotowych akcesoriów fotograficznych.

PDF

Poradnik do pobrania w formacie PDF. Możesz go czytać np. na ekranie komputera lub tabletu. Możesz też, jeśli wolisz wydrukować.

Dokładne tematy poradnika

 1. Sekcja – Obiektywy
  • Jak zrobić obiektyw do makro za 35 zł
  • Jak mocować tanie obiektywy od rzutników
  • Jak wykorzystać luźny obiektyw
 2. Sekcja – Filtry
  • Jak zrobić przesłonę do efektów z bokeh
   – Jak wpływać na kształt krążka rozproszenia
   – Jak mocować przesłony
   – Dodatkowy wariant ozdobnego rozpraszania tła
  • Jak zmiękczyć obraz
   – W czasie robienia zdjęć
   – Za pomocą dwóch ujęć
   – W cyfrowej ciemni
  • Jak wykorzystać szybkę spawalniczą
   – Jak określić stopień przyciemniania filtra
   – Jak mocować filtr spawalniczy przed obiektywem
   – Filtr spawalniczy a kolory na zdjęciu
  • Jak zrobić szary filtr połówkowy za grosze
  • Jak zrobić regulowany filtr szary – fader
   – Uwaga na winietowanie
   – Uwaga na przebarwienia i nierównomierność przyciemniania
  • Jak zrobić filtr gwiazdowy
  • Jak zrobić filtr do precyzyjnego ustawiania ostrości w nocy
 3. Sekcja – Mocowania
  • Jak zrobić własną głowicę panoramiczną
  • Jak wykorzystać woreczkowy statyw
  • Jak zrobić uniwersalny dwustronny chwytak
  • Jak zrobić statyw do małego tła kartonowego
  • Jak wygiąć tło, aby uzyskać wrażenie jego nieskończoności
  • Jak wspomagać pracę autofokusa przy zdjęciach nocnych
  • Jak zrobić uchwyt statywowy do zwykłej, składanej parasolki
 4. Sekcja – Oświetlenie
  • Jak zrobić plaster miodu (grid) na lampę błyskową
  • Jak zrobić blendę i dyfuzor
  • Jak zrobić lampkę LED ze skupionym światłem
  • Jak zrobić oświetlenie kołowe z pasków LED
  • Jak uzyskać absolutnie czarne tło
  • Jak pozbyć się odbić przy fotografowaniu przez szybę

Opinie czytelników

Bardzo praktyczny poradnik. Dzięki niemu można przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów z obiektywami, oświetleniem i filtrami. Polecam wszystkim, którzy interesują się fotografią, a autorowi serdecznie dziękuję.
Krzysztof Raputa
Świetny poradnik! Polecam! Wszystko jasno opisane krok po kroku. Na pewno skorzystam z kilku rozwiązań, które proponuje Przemek.
Magda Parkitna
Bardzo interesujące i pomocne opracowanie. Polecam wszystkim.
Jacek Szulczewski
Świetny poradnik, bardzo prosto opisany, na pewno wykorzystam w praktyce.
Artur Siwicki
Ciekawe pomysły! Mam starego Fieda 6 i wiem co zrobić z obiektywami…
Helena
To jest już kolejny poradnik, który czyta się z wielkim zainteresowaniem. Zawiera wiele informacji, o których dotąd nie wiedziałem. Dziękuję i polecam wszystkim.
Lech Kuberski
Następny poradnik, który przeczytałem jak wszystkie poprzednie warte polecenia wszystkim osobom interesującym się fotografowaniem.
Marian Łopaciński
Bardzo ciekawy poradnik. Napisany prosto i z pasją. Dziękuję i serdecznie polecam.
Witold Suchecki
Kilka z opisanych przez Pana wynalazków zamierzam wkrótce zrealizować. Ciekawa książka.
Marcin
Świetnie napisany poradnik. Z kilku przykładów skorzystam. Polecam.
Krzysiek

DIY – akcesoria fotograficzne to ten rodzaj poradnika, dzięki któremu możesz sporo zaoszczędzić. Samodzielnie wykonanie akcesoria są nieporównywalnie tańsze, a przy okazji ich zrobienie da Ci sporo satysfakcji. Większość z nich jest prosta do wykonania i nie wymaga specjalnych narzędzi, czy umiejętności.

Własne akcesoria mają jeszcze tę przewagę, że możesz je dostosować do swoich indywidualnych upodobań. Przykładowo taki filtr gwiazdowy standardowo posiada określoną liczbę promieni. Robiąc go samodzielnie, nie jesteś tym ograniczony/ograniczona.

Dodatkowo zyskujesz też większą świadomość tego, co z czego wynika i jaki ma wpływ. Dzięki temu rodzą się nowe pomysły i jesteś bardziej kreatywny/kreatywna. Zaprezentowane w ebooku propozycje traktuj więc jako wstęp do własnych modyfikacji i ulepszeń. Te na pewno się pojawią.

Zapraszam więc do sięgnięcia po ebook DIY – akcesoria fotograficzne, czyli jak nie przepłacić i zrobić samemu dodatkowy osprzęt. Wykorzystaj do maksimum zawarte w publikacji informacje, rób akcesoria i fotografuj. Życzę Ci wspaniałych zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie,

Pytania i odpowiedzi

Jak najbardziej. Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz NIP i dane do jej wystawienia. Będę mógł wtedy wygenerować fakturę i wysłać do Ciebie wiadomość. Faktura będzie dostępna do pobrania na Twoim koncie w sklepie. Prowadzę firmę od ponad 10 lat i wystawiam faktury.

Informacja o bonusach jest zazwyczaj podana na stronie z ofertą. Wszystkie zakupione materiały łącznie z bonusami będą dostępne na Twoim koncie w sklepie. Czasami zmieniam bonusy. Jeśli jakiś dodam, to wysyłam wiadomość, że można się zalogować do sklepu i pobrać dodatkowy materiał. Jeśli jakiś planuję usunąć, to będzie czas na jego pobranie. Tak więc najwięcej zyskują Ci, co kupią wcześniej. Mają dostęp do obecnych i przyszłych materiałów.

Po tym, jak złożysz i opłacisz zamówienie, zostaniesz natychmiast przekierowany/przekierowana na odpowiednią stronę. Jeśli jest to Twój pierwszy zakup w nowym sklepie (działa od maja 2023 r.), to zostanie też utwożone dla Ciebie konto, gdzie znajdziesz wszystkie zakupione materiały. Na podany adres email otrzymasz też login i hasło do swojego konta. Jeśli jest to kolejny zakup, to po opłaceniu zamówienia zaloguj się do sklepu i pobież pliki PDF z poradnikami.

PDF to popularny format dokumentów. Do jego odczytania na komputerze będzie potrzebny czytnik plików PDF np. darmowy program Adobe Reader. Tablety z reguły mają już wgrany czytnik ebooków. Jeśli takiego nie masz, możesz zainstalować darmową aplikację Adobe Reader dla iPad lub urządzeń z systemem Android.

Nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Płacisz tyle, ile widzisz na tej stronie.

Na sprzedawane poradniki udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie je sprawdzić. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełniły one Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

Jest to co najmniej 30 dni, ale tak naprawdę ebook będzie dostępny do pobrania tak długo, jak długo będzie on w ofercie sklepu oraz jak długo będziesz miał/miała swoje konto w sklepie. Gdyby pojawiły się jakieś problemy z pobraniem pliku, to pisz na adres sklep@fotodc.pl.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie, pisz śmiało na: sklep@fotodc.pl

100 % gwarancji satysfakcji

Być może zastanawiasz się, czy ten poradnik jest wart Twojego czasu i pieniędzy. Bez obaw.

Na sprzedawane poradniki udzielam 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie go sprawdzić i osobiście się przekonać, czy jest dla Ciebie. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełnił on Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

4.63/5

średnia ocena wszystkich moich płatnych publikacji

9000+

sprzedanych moich płatnych publikacji

Kilka słów o autorze

Przemysław Oziemblewski

Twórca bloga FotografiaDlaCiekawych.pl, którego odwiedziło już ponad 3 miliony użytkowników. Autor wysoko cenionych ściąg fotograficznych, kursów i poradników w tym: „Magia nocnych zdjęć”, „Ekspozycja — Barwa — Ostrość”, „Sekrety światła”, „Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”, „Magia czasu migawki”, „DIY — akcesoria fotograficzne” i innych. Zostały one sprzedane w łącznym nakładzie ponad 9 tysięcy egzemplarzy i dostępów.

W 2006 roku udostępnił prawdopodobnie pierwszy polski ebook o fotografii „Fotografia dla ciekawych”. Drugie jego wydanie z 2019 roku w ciągu pierwszych trzech dni zostało pobrane ponad tysiąc razy.

Prowadził stacjonarne warsztaty i kursy fotograficzne oraz on-line za pośrednictwem Internetu.

Szczególnie bliski jest mu temat światła również z racji zawodowych doświadczeń. Po ukończeniu specjalności Technika Świetlna na Politechnice Poznańskiej pracował przez kilkanaście lat w dużej firmie oświetleniowej. Zajmował się w niej projektowaniem oświetlenia. Był również redaktorem magazynu oświetleniowego „Widzieć więcej”. Obecnie prowadzi własną firmę takart Przemysław Oziemblewski.

Pasjonat fotografii od młodzieńczych lat. Propagator wiedzy o fotografowaniu. Doradza jak lepiej fotografować i czerpać z tego radość. Pomaga początkującym fotografom w rozwijaniu ich fotograficznej pasji.

DIY – akcesoria fotograficzne

Jak nie przepłacić i zrobić samemu dodatkowy osprzęt

Ocena 4,74/5

4.74/5 (23 głosy) – średnia ocena poradnika

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2016/12
Stron: 125
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
ISBN: 978-83-931422-6-2

Cena: 37 zł

Formularz zamówienia