Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny - ebook

Przemysław Oziemblewski

Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny (ebook)

Czy zdarzyło Ci się, że stosując filtr polaryzacyjny, dawał on słaby efekt? Przykładowo odbicia w szybie tylko lekko zmniejszył? Nie musi to wcale świadczyć o tym, że filtr nie działa. Po prostu jego skuteczność zależy od kilku czynników i trzeba się nauczyć jak go poprawnie używać. Kiedyś dostałem wiadomość “Jestem posiadaczem obiektywu IRIX 15 i kilka dni temu zakupiłem filtr polaryzacyjny firmy NISI o średnicy 95 mm. Filtr był drogi tj. 480,00 zł, ale jak na razie to efekty mam mizerne. Filtr jakby nie “działał” i zdjęcia są blade, bez wyraźnych zabarwień nieba i zieleni. Wszystko wskazuje, że gdzieś popełniam błędy i dlatego foty nie są ciekawe.”

Dlatego w publikacji opisuję wszystko, co musisz wiedzieć, by od razu zacząć skutecznie go wykorzystywać.

Główne korzyści dla Ciebie

Poznasz sytuacje fotograficzne, w których filtr polaryzacyjny sprawdzi się najlepiej. Wykorzystasz go do lepszych zdjęć.

Zobaczysz, jak ustawić aparat i filtr polaryzacyjny, by skutecznie pozbyć się, odbić w szybie, wodzie, roślinach.

Dowiesz się, kiedy przyciemniać niebo za pomocą filtra, a kiedy lepsza będzie inna metoda.

Zobaczysz, jak za pomocą dwóch filtrów polaryzacyjnych zrobić regulowany filtr szary i co dzięki temu uzyskasz.

Zobaczysz, w jak ciekawy sposób możesz wykorzystać nie tylko filtr, ale również światło spolaryzowane.

Poznasz problemy, z jakimi możesz się spotkać, stosując filtr polaryzacyjny i jak sobie z nimi poradzić.

Dlaczego filtr polaryzacyjny?

Warto zdawać sobie sprawę, że różne substancje i powierzchnie mogą wpływać na polaryzację światła. Filtr polaryzacyjny natomiast umożliwia przysłonięcie, stłumienie tego spolaryzowanego światła lub odwrotnie jego przepuszczenie.

Najczęściej mamy do czynienia z polaryzacją światła wywołaną przez wodę, drobne krople zawieszone w atmosferze. Dlatego stosując filtr, możesz przyciemnić niebo. Światło również ulega polaryzacji w wyniku jego odbicia np. w szkle, ceramice, w tworzywach sztucznych, roślinach, lakierowanych przedmiotach (ale nie w metalu). Możesz więc zastosować filtr w celu ograniczenia tego odbitego światła. W efekcie uzyskujesz np. lepsze nasycenie kolorów roślin.

Rozmiar redukcji odbić możesz regulować stopniem obrotu filtra. Moc redukcji jest również zależna od kąta pomiędzy promieniem źródła światła, materiałem odbijającym, a aparatem. Szczegóły na ten temat znajdziesz w publikacji.

Filtr polaryzacyjny poza ograniczaniem światła spolaryzowanego wpływa również na zmniejszenie mocy światła całej sceny. Sumując zatem oba oddziaływania filtra, osłabia on zazwyczaj światło docierające do elementu światłoczułego o wartość od około jeden i jedną trzecią EV do dwóch EV. Stopień zmniejszenia światła zależy od samego filtra, od mocy światła spolaryzowanego w fotografowanej scenie oraz od pozycji kątowej obrotowego pierścienia na filtrze. Oznacza to, że w celu uzyskania poprawnej ekspozycji przy ustawieniach ręcznych, musisz wprowadzić odpowiednią korektę.

Woda z filtrem polaryzacyjnym
W świetle spolaryzowanym

W publikacji zobaczysz praktyczne zastosowania filtra polaryzacyjnego. Dowiesz się, dlaczego nie zawsze jest on dobry do przyciemniania nieba oraz co daje lepsze rezultaty. Kiedy filtr polaryzacyjny się sprawdza i jakie są tego efekty. Będziesz wiedział/wiedziała, jak ustawić filtr, by wykorzystać pełnię jego mocy. Pokażę Ci jak z dwóch filtrów polaryzacyjnych zrobić fader, czyli regulowany filtr szary. Zobaczysz, jak za pomocą programu graficznego możesz wspomóc działanie filtra. Jest też rozdział dla tych, którzy lubią eksperymentować i robić zagadkowe zdjęcia.

Co otrzymasz?

Tylko to co najważniejsze

Otrzymasz bogato ilustrowany i skondensowany poradnik. Materiał zaprezentowany jest w maksymalnie zrozumiały sposób.

Przemyślana wiedza

Staranie wyselekcjonowana, przemyślana i praktyczna wiedza, którą od razu możesz wykorzystać w swoich zdjęciach z filtrem polaryzacyjnym.

PDF

Poradnik do pobrania w formacie PDF. Możesz go czytać np. na ekranie komputera lub tabletu. Możesz też, jeśli wolisz wydrukować na drukarce.

Dokładne tematy poradnika

  1. Na co wpływa filtr polaryzacyjny?
  2. Filtr polaryzacyjny a niebo
  3. Filtr polaryzacyjny a woda
  4. Filtr polaryzacyjny a szyba
  5. Filtr polaryzacyjny a rośliny
  6. Stopniowanie mocy tłumienia odbić
  7. O likwidacji odbić i optymalnych kątach
  8. Czy filtr działa od razu po nakręceniu?
  9. O wzmacnianiu odbić światła
  10. Filtr polaryzacyjny jako filtr szary
    – Zastosowanie filtrów szarych
    – Nakręcany, czy prostokątny?
    – Filtr szary, by zwiększyć rozdzielczość obrazu
    – Fader – regulowany filtr szary
    – Jak samemu zrobić fader?
    – Uwaga na winietowanie
    – Uwaga na przebarwienia i nierównomierność przyciemniania
  11. Filtr polaryzacyjny a rozdzielczość obrazu
  12. Nietypowe zastosowania
    – Zdjęcia w kolorach tęczy
    – Zabawa w ciepłe i zimne
  13. Jeszcze o likwidacji odbić światła – metody mieszane
    – Ćwiczenie 1 – odbicia w nierównej powierzchni
    – Ćwiczenie 2 – odbicia w obrazach
  14. Kołowy, czy liniowy filtr polaryzacyjny?
  15. Mocowanie filtrów polaryzacyjnych
  16. Dodatkowe adresy w Internecie

Opinie czytelników

Przemku, mówiąc krótko, tej książki nie można nie mieć, chcąc robić dobre, ciekawe zdjęcia. Ja jako amator robiący zdjęcia od kilkunastu lat przyznam się, że nigdy nie dociekałem tak głęboko jakie możliwości daje ten filtr. Ta publikacja otworzyła mi oczy na szereg spraw, które do tej pory bagatelizowałem i mówiąc krótko, w większości było to amatorskie pstrykanie, a nie analiza tego, co robię. Podniosłeś mi poprzeczkę jakości przyszłych zdjęć. Uważam, iż takie poradniki powinien mieć każdy, kto myśli o ambitnym wykonywaniu zdjęć. Dziękuję za taki ładunek wiedzy i pozdrawiam serdecznie.
Zbyszek Jończyk
Przecudowny, akurat jakieś 3 miesiące temu dostałam filtr polaryzacyjny na urodziny i zrodziło się wiele pytań dotyczących jego użytkowania. Po takiej lekturze na stałe zagości w moim plecaku. Cała teoria jest bardzo dobrze podparta zdjęciami, co znacząco ułatwia przyswojenie wiedzy. Dla mnie e-book na 5 gwiazdek.
Monika P.
Fotografią zajmuję się od wielu lat z różnym nasileniem. Niby to, co jest zawarte w e-booku, to dla mnie żadna nowość, ale sposób podania wiedzy jest absolutnie wart wydania na zakup podręcznika “Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny” tych kilku złotych. Zachęcam wszystkich do kupienia — każdy znajdzie dla siebie źródełko inspiracji — najważniejszego elementu sztuki fotografowania.
Zbyszek Ładygin
Porusza często pomijany temat, dobrze wyjaśniona funkcja i działanie filtra, polecam.
Jarek Redlaff
Filtr polaryzacyjny mam od pewnego czasu, ale stosowałam go intuicyjnie. Teraz będę mogła świadomie (i właściwie) wykorzystać wszystkie jego możliwości! Bardzo dziękuję za liczne cenne rady i poszerzenie tematu poprzez linki. Oczywiście 5 gwiazdek !!
Klara
E-book zawiera bardzo przydatne informacje, polecam.
Jolanta Hajduk
Poradnik bardzo przydatny. W prosty i zrozumiały sposób autor opisuje działanie filtra polaryzacyjnego. Mnóstwo przykładowych zdjęć.
Magda
Bardzo dobra pozycja. W końcu wiem, jak to się je. Bardzo dziękuje, że chciało Ci się to napisać. Pozdrawiam
Zbigniew Dzienyński
Myślę, że wiele osób (szczególnie początkujących) znajdzie w tej pozycji bardzo wiele cennych dla siebie informacji. Wszystko jest w bardzo dostępny sposób opisane i przedstawione. Polecam każdemu, kto chciałby rozwijać swoje fotograficzne hobby 🙂
Marcin Żak
W końcu dowiedziałam się jak wykorzystać i do czego taki filtr.
Edyta Ss.
Po lekturze nareszcie wiem, dlaczego niektóre zdjęcia z polarem były gorsze niż bez. Ucząc się wolę wiedzieć dlaczego, a nie poleceniem ‘bo tak ma być’ rozwiązywać problem. Wiedzieć, dlaczego pozwala twórczo, a nie losowo podchodzić do sprawy, no i takie eksperymenty mniej bolą. Dobra książka, wiedza i talent pedagogiczny autora bezdyskusyjny!!! Polecam.
Lesław L.
Wiedzę można mieć ogromną na różne tematy ale trzeba mieć jeszcze dar jej przekazywania. Sposób w jaki Ty Przemku swoją wiedzę przekazujesz i jej jakość są na najwyższym poziomie. Ten e-book oceniam na pięć gwiazdek i polecam wszystkim zajmującym się fotografią do zapoznania się (wiedzy nigdy za dużo).
Andrzej Bożek
Dla mnie wspaniały e-book. Ponieważ nigdy nie miałam do czynienia z filtrami, a jedynie coś niecoś słyszałam, to otrzymałam podstawową, wystarczającą wiedzę na ich temat. Teraz mogę decydować się na ich zakup.
Danuta B.
Polecam e-booka. Dzięki zawartym informacja mam już świadomość, w jakie filtry warto zainwestować, aby poprawić jakość zdjęć.
Beata W.
Jasno, konkretnie, wręcz łopatologicznie. Świetne przykłady. Zdecydowanie polecam każdemu, kto nie miał do czynienia z filtrem polaryzacyjnym a chciałby mieć tą wiedzę 🙂
Michał
Jak zwykle wszystko prosto, przystępnie i przejrzyście wyjaśnione. Dowiedziałem się z niego np. o wykonaniu filtra fader z dwóch polaryzacyjnych oraz kiedy lepiej wykorzystać program graficzny. O tym wcześniej nie wiedziałem. Pozdrawiam.
Lech Kuberski

Pytania i odpowiedzi

Ebook napisany jest dla osób, które jeszcze nie miały do czynienia z filtrem polaryzacyjnym lub są niezadowolone z efektów uzyskiwanych z jego użyciem. Jest więc przeznaczony dla osób początkujących oraz tych, które chcą wykorzystać pełnię jego możliwości.

Praktycznie każdy aparat dający możliwość zamocowania filtra na lub przed obiektywem. Najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie aparatu z obiektywem przystosowanym do nakręcanych filtrów. Wówczas wystarczy zakupić filtr polaryzacyjny zgody ze średnicą filtrową obiektywu. W przypadku aparatów kompaktowych czy smartfonów istnieją specjalne dodatkowe mocowania, które dają możliwość instalowania filtrów.

Po tym, jak złożysz i opłacisz zamówienie, zostaniesz natychmiast przekierowany/przekierowana na odpowiednią stronę. Tam będzie dostępny do pobrania plik PDF z poradnikiem. Dodatkowo na podany adres email otrzymasz login i hasło do swojego konta w sklepie, gdzie znajdziesz wszystkie zakupione materiały.

PDF to popularny format dokumentów. Do jego odczytania na komputerze będzie potrzebny czytnik plików PDF np. darmowy program Adobe Reader. Tablety z reguły mają już wgrany czytnik ebooków. Jeśli takiego nie masz, możesz zainstalować darmową aplikację Adobe Reader dla iPad lub urządzeń z systemem Android.

Dodatkowe materiały będą dostępne na Twoim koncie w sklepie. Ich obecność może być ograniczona czasowo. Dlatego najlepiej od razu po zakupie sprawdź, czy jest coś tam dostępne.

Jak najbardziej. Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz NIP i dane do jej wystawienia. Będę mógł wtedy wygenerować fakturę i wysłać do Ciebie wiadomość. Faktura będzie dostępna do pobrania na Twoim koncie w sklepie. Prowadzę firmę od ponad 10 lat i wystawiam faktury.

Nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Płacisz tyle, ile widzisz na tej stronie.

Na sprzedawane poradniki udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie je sprawdzić. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełniły one Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

Jest to minimum 30 dni. Obecnie jestem na etapie konfigurowania platformy i dostęp do plików na pewno będzie dłuższy. Jednak nie dożywotnio. Gdyby pojawiły się jakieś problemy z pobraniem pliku, to pisz na adres sklep@fotodc.pl.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie, pisz śmiało na: sklep@fotodc.pl

100 % gwarancji satysfakcji

Być może zastanawiasz się, czy ten poradnik jest wart Twojego czasu i pieniędzy. Bez obaw.

Na sprzedawane poradniki udzielam 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie go sprawdzić i osobiście się przekonać, czy jest dla Ciebie. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełnił on Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

4.63/5

średnia ocena wszystkich moich płatnych publikacji

7000+

użytkowników moich płatnych publikacji

Kilka słów o autorze

Przemysław Oziemblewski

twórca bloga FotografiaDlaCiekawych.pl, którego odwiedziło już ponad 3 miliony użytkowników. Autor wysoko cenionych poradników fotograficznych w tym “Magia nocnych zdjęć”, “Ekspozycja – Barwa – Ostrość”, “Sekrety światła”, “Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”, “Magia czasu migawki”, “DIY – akcesoria fotograficzne” i innych. Zostały one sprzedane w łącznym nakładzie ponad 7 tysięcy egzemplarzy.

W 2006 roku udostępnił prawdopodobnie pierwszy polski ebook o fotografii “Fotografia dla ciekawych”. Drugie jego wydanie z 2019 roku w ciągu pierwszych trzech dni zostało pobrane ponad tysiąc razy.

Prowadził stacjonarne warsztaty i kursy fotograficzne oraz on-line za pośrednictwem Internetu.

Szczególnie bliski jest mu temat światła również z racji zawodowych doświadczeń. Po ukończeniu specjalności Technika Świetlna na Politechnice Poznańskiej pracował przez kilkanaście lat w dużej firmie oświetleniowej. Zajmował się w niej projektowaniem oświetlenia. Był również redaktorem magazynu oświetleniowego “Widzieć więcej”. Obecnie prowadzi własną firmę takart Przemysław Oziemblewski.

Pasjonat fotografii od młodzieńczych lat. Propagator wiedzy o fotografowaniu. Doradza jak lepiej fotografować i czerpać z tego radość. Pomaga początkującym fotografom w rozwijaniu ich fotograficznej pasji.

Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny?

4.51/5 – średnia ocena poradnika.
Ponad 700 osób już go kupiło.

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania drugiego: 2012/11
Stron: 72
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
ISBN: 978-83-931422-2-4

Cena: 37 zł

Formularz zamówienia