Przemysław Oziemblewski

Magia nocnych zdjęć
(ebook + bonusy)

Co, kiedy, gdzie, czym i jak fotografować?

okladka - Magia nocnych zdjeć

Zdjęcia nocne to temat, który fascynuje wielu ludzi. Jest to ten rodzaj fotografii, który również i mnie pochłonął. Gwiazdy, Księżyc, światła lamp czy smugi od przejeżdżających pojazdów tworzą niezapomniane obrazy. Nocne światła mają coś takiego, że potrafią oczarować. Poza tym tematyka nocnych zdjęć była również w czołówce zainteresować czytelników bloga, co pokazała przeprowadzona przeze mnie wcześniej ankieta. Przy zdjęciach nocnych trzeba się jednak zmierzyć z wieloma problemami, bo w pewnych sytuacjach masz do czynienia ze światłem bardzo kontrastowym, a w innych bardzo słabym. Robisz więc czasami zdjęcia na granicy możliwości swojego aparatu. Jednak to dobrze, bo zdobyte umiejętności przydadzą Ci się przy fotografowaniu w wielu innych, mniej trudnych sytuacjach.

Dlaczego nocne zdjęcia?

Magiczne kadry

Fotografia nocna pozwala uchwycić sceny w zupełnie innym, niezwykłym świetle, co przekłada się na unikalne, wyjątkowe i magiczne kadry.

Efektowne kompozycje

Przy ograniczonym oświetleniu możesz eksperymentować ze światłem, kształtami i cieniami, co pozwala stworzyć efektowne i artystyczne kompozycje.

Eksploracja miasta

Fotografowanie nocą pozwala uchwycić pulsujące nocne miasta, zapewniając niepowtarzalne zdjęcia architektury, uliczek, sklepów i tętniących życiem miejsc.

Zachwycające krajobrazy

Wieczorne i nocne fotografowanie krajobrazów pozwala uchwycić różne barwy nieba, gwiazdy, czarne sylwetki, co nadaje krajobrazom niezapomniany charakter.

Brak tłumów

Wiele popularnych miejsc turystycznych jest w nocy zdecydowanie mniej obleganych. Daje to możliwość zrobienia zdjęć bez tłumów w kadrze.

Kontrola oświetlenia

Fotografia nocna daje większą możliwość kontrolowania światła. Dzięki temu możesz używać własnych dodatkowych lamp, co prowadzi do unikalnych efektów.

Lepsze umiejętności

Fotografia nocna to wyzwanie techniczne, które pozwala rozwijać umiejętności związane z ekspozycją, balansem bieli, ostrością, a także kontrolą szumów.

Rozwinięcie kreatywności

Fotografowanie nocą wymaga od fotografa większej kreatywności, eksperymentowania z ustawieniami aparatu i poszukiwania nietypowych motywów.

Satysfakcja

Udane fotografie nocne są wynikiem determinacji i cierpliwości, co daje ogromną satysfakcję, poczucie zadowolenia i artystycznego spełnienia.

O czym jest poradnik?

Magia nocnych zdjęć to poradnik o tym, jak przygotować się do nocnego fotografowania. Dowiesz się z niego, jak ustawiać aparat i naświetlać ostre zdjęcia w słabym lub silnie kontrastowym świetle. Zdjęcia nocne dają Ci możliwość pokazania czegoś w zupełnie inny sposób niż za dnia. Ciekawe obiekty możesz przemienić w jeszcze bardziej atrakcyjne, a rzeczy zwykłe możesz pokazać jako niezwykłe. Jest tu dużo miejsca do rozwoju własnej kreatywności i zdobywania doświadczeń fotograficznych.

Nocne zdjęcia mogą dostarczyć Ci wielu różnorodnych wrażeń. Fotografowanie w mieście samemu lub z grupą przyjaciół będzie dużą frajdą. Natomiast pójście na fotografowanie gwiazd poza miasto, poza jakimkolwiek siedliskiem ludzkim, gdzie wokoło nic nie widać tylko gwiazdy na niebie, może być niecodziennym przeżyciem. Będziesz miał lub miała wtedy niesamowity widok nad głową i uczucie kontaktu z czymś wielkim.

Nocne zdjęcia w plenerze przy ograniczonej widoczności wyostrza zmysł słuchu. Dlatego w takie fotografowanie wkradną się różne odgłosy i dźwięki przyrody: nagły szelest w trawie, gwałtowne pluśnięcie wody, świst, a to będzie rozbudzać wyobraźnię i tworzyć niecodzienne przeżycia zapadające w pamięci.

W tym poradniku opisuję również ponad trzydzieści nocnych tematów fotograficznych. Dowiesz się więc, jak robić tego typu zdjęcia, jakiego sprzętu użyć i jak się przygotować. Poznasz problemy, z którymi trzeba się zmierzyć i zobaczysz, jak je rozwiązać.

Przy każdym zdjęciu z danego tematu podam Ci parametry ekspozycji, przy jakich zostały one zrobione. Możesz je traktować jako punkt wyjścia do własnych eksperymentów.

Zobaczysz też zdjęcia przed i po obróbce w programie graficznym. Da Ci to wyobrażenie, jakiego efektu możesz się spodziewać po zdjęciu prosto z aparatu, a jakiego po „dopracowaniu”. Pokazane zdjęcia często są też pretekstem do omówienia wybranego zagadnienia/problemu, który trzeba rozwiązać w danej sytuacji.

Główne korzyści dla Ciebie

Ważnie tematy

Poznasz najważniejsze zagadnienia związane z fotografowaniem w nocy.

Jak się przygotować

Dowiesz się jak wyszukać ciekawe miejscówki i zaplanować zdjęcia.

Jaki sprzęt

Zobaczysz, jakiego sprzętu użyć oraz jakie akcesoria mogą Ci się przydać.

Dobrze naświetlone

Dowiesz się jak dobierać ekspozycję przy zdjęciach nocnych.

Jak ustawić aparat

Jak ustawiać przysłonę, czas naświetlania, ISO, balans bieli, korektę ekspozycji.

Ostre zdjęcia

Poznasz różne techniki ustawiania ostrości, by uzyskać ostre zdjęcia.

Metody na szum

Poznasz różne sposoby na to, by pozbyć się szumu ze zdjęć.

Właściwe skupienie

Dowiesz się, na co zwracać szczególną uwagę i jakich unikać błędów.

Opisy ustawień

Poznasz 32 tematy fotograficzne z opisem ustawień i sposobem wykonywania zdjęć.

Przykładowe strony i zdjęcia

Jak powstawał poradnik?

Początkiem tworzenia ebooka było przeprowadzenie ankiety. Pytałem w niej o problemy związane z fotografią nocną oraz o informacje, jakie powinienem ująć w planowanym poradniku. Otrzymałem 192 odpowiedzi. Wszystkie dokładnie przeanalizowałem, posegregowałem i stworzyłem plan publikacji. Dodałem do tego jeszcze własne zagadnienia, które były wynikiem osobistych doświadczeń. Dzięki temu powstał poradnik odpowiadający na realne problemy fotografów.

Jest to najbardziej obszerny poradnik, który do tej pory stworzyłem. Zawiera 329 stron ilustrowanych wyjątkowo bogato. Za pomocą zdjęć, grafik starałem się w jak najprostszy i przystępny sposób wyjaśnić wszelkie problemy związane z fotografią nocną. Dlatego w ebooku znajdziesz łącznie aż 474 zdjęcia i grafiki, które pokazują zależności i efekty, jakich możesz się spodziewać, robiąc samodzielne zdjęcia.

Dla kogo jest ten poradnik?

Jeśli chcesz się doskonalić, poszerzać umiejętności, znudziły Ci się zwykłe kadry i szukasz czegoś nowego, co Cię wyróżni, czegoś trochę trudniejszego, ale dającego więcej satysfakcji lub po prostu chcesz robić dobre zdjęcia nocą, to ten poradnik jest dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się co, gdzie i kiedy fotografować, jak ustawić aparat i dlaczego w taki właśnie sposób, to zapraszam do czerpania z zawartych w ebooku porad.

Podręcznik przeznaczony jest dla ambitnych miłośników fotografii, którzy chcą wykorzystać wiele nadarzających się okazji, by tworzyć intrygujące nocne zdjęcia. Im bardziej poznasz możliwości aparatu i będziesz wiedział/wiedziała, co możesz stworzyć w określonej sytuacji, tym więcej spostrzeżesz okazji na ciekawe zdjęcia.

Dla kogo ten poradnik nie jest?

Odradzam kupowanie poradnika osobom, które chcą robić zdjęcia tylko w trybie automatycznym i tylko z ręki. W dzień, kiedy jest dużo światła i nie zależy nam na jakimś specjalnym efekcie, tryb automatyczny może być pomocny. Natomiast w nocy przy słabym świetle, w specyficznych warunkach tryb automatyczny się nie sprawdzi. Niektórych zdjęć wręcz nie da się zrobić w trybie automatycznym, bo np. ilość światła jest poza zakresem pomiarowym czujnika lub wymagają specyficznych ustawień wynikających z fotografowanego motywu. Części zdjęć nie da się też zrobić bez statywu lub innej podpory dla aparatu, która umożliwi fotografowanie z długimi czasami. Tak więc ograniczając się do zdjęć w trybie automatycznym lub tylko z ręki mocno ograniczasz potencjał tkwiący w fotografii nocnej.

Jaki aparat jest potrzebny do nocnych zdjęć?

W nocy aparat powinien spełniać pewne wymagania. Jednak nie są one, jakoś szczególnie wygórowane. W mojej ocenie najważniejszym z nich jest posiadanie trybu manualnego „M”. Kiedy ze względu na niski poziom światła czujniki aparatu zaczynają fiksować, możesz przełączyć aparat na tryb manualny i fotografować dalej. Oczywiście, jeśli światła dla czujników jest wystarczająco dużo, przykładowo w fotografii miejskiej, to możesz korzystać np. z trybu priorytetu przysłony A (Av) oraz z autofokusu. Jednak są sytuacje, w których automatyka nie daje już rady. Dlatego, jeśli chcesz nadal fotografować, warto mieć aparat z możliwością manualnego ustawiania parametrów. Chodzi tu nie tylko o ekspozycję, ale również o ustawianie ostrości. A jak ustawiać – tego dowiesz się z ebooka.

Z dodatkowych akcesoriów przydatny będzie statyw i wężyk spustowy migawki. Czasami, zamiast wyzwalania pilotem można użyć wbudowanego w aparat wyzwalania z opóźnieniem czasowym. Niemniej pilot da Ci większą kontrolę nad momentem otwarcia i zamknięcia migawki.

Co otrzymasz?

To co najważniejsze

Otrzymasz bogato ilustrowany i skondensowany poradnik. Materiał zaprezentowany jest w maksymalnie zrozumiały sposób.

Przemyślana wiedza

Staranie wyselekcjonowana, przemyślana i praktyczna wiedza, konkretne rozwiązania, które od razu możesz wykorzystać w swoich nocnych zdjęciach.

PDF

Poradnik do pobrania w formacie PDF. Możesz go czytać np. na ekranie komputera lub tabletu. Możesz też, jeśli wolisz wydrukować na drukarce.

Dokładne tematy poradnika

okladka - Magia nocnych zdjeć
 1. Sprzęt do zdjęć nocnych 11
  • Podstawowe wymagania dla aparatu fotograficznego 11
  • Podstawowe wymagania dla obiektywu 12
  • Dodatkowe elementy 14
 2. Jak ustawić poprawną ekspozycję i kiedy wiadomo, że zdjęcie jest dobrze naświetlone 15
  • Ekspozycja – czyli jak naświetlać zdjęcia 15
  • Jak dobierać przysłonę 23
   • Efekt gwiazdy na lampach dzięki przysłonie 26
   • Skala zmian wartości przysłony 30
  • Jak dobierać czas migawki 31
   • Skala zmian czasów migawki 32
   • Skąd wiadomo jak długi wybrać czas 32
   • Jakie są ograniczenia przy ustawianiu czasów naświetlania 34
   • Zasada odwrotności ogniskowej przy zdjęciach z ręki 35
   • Jak stabilnie trzymać aparat 38
   • Kiedy aktywować funkcję podnoszenia lustra 42
   • Jak określić długość czasu naświetlania, jeśli zostaje już tylko tryb „B” 46
  • Jak dobierać ISO 48
   • Skala zmian ISO 49
   • Szum cyfrowy i jak się go pozbyć 51
   • Odszumianie w aparacie 51
   • Redukcja szumu za pomocą ciemnej klatki 54
   • Odszumianie w programie graficznym 56
   • Likwidacja szumu za pomocą kilku zdjęć 58
  • Zależność między składnikami ekspozycji przy zdjęciach nocnych 62
   • Ekwiwalent ekspozycji 62
   • 3 rodzaje ekspozycji w zależności od rodzaju światła 63
   • Stacjonarne światło ciągłe 64
   • Światło ciągłe w ruchu 66
   • Światło z lampy błyskowej 67
   • Jak mieszać ekspozycję światła błyskowego z ciągłym 69
  • Jak histogram pomoże ci określić potrzebę korekty ekspozycji 72
   • Jak czytać histogram? 73
   • 7 podstawowych kształtów histogramu 76
   • Histogram na zdjęciach nocnych 78
  • Kiedy jasność podświetlenia ekranu podglądu ma znaczenie 87
  • Alarm prześwietleń 89
  • Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych 92
  • Metody pomiaru światła przez aparat 97
   • Pomiar matrycowy/wielosegmentowy/EPS 98
   • Pomiar skoncentrowany/centralnie ważony 99
   • Pomiar punktowy 99
  • Kompensacja (korekta) ekspozycji 100
  • Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności 102
 3. Światło i kolor na zdjęciach nocnych 106
  • Temperatura barwowa 107
  • Balans bieli 111
  • Jak ustawić balans bieli dla światła o nieznanej temperaturze barwowej 114
  • Jaki balans bieli do zdjęć nocnych? 116
  • Jak ustawiać balans bieli „na oko” 118
  • Współczynnik oddawania barw (Ra, CRI) 122
 4. Jak łapać ostrość przy fotografowaniu nocą lub w słabym oświetleniu 128
  • Kiedy zdjęcie jest ostre? 128
  • Kontrast luminancji 128
  • Kontrast barwy 130
  • Przyczyny braku ostrości 131
  • Jak ostrzyć za pomocą autofokusa 132
  • Jak wspomagać pracę autofokusa 135
  • Jak ręcznie ustawiać ostrości za pomocą podglądu na żywo 137
  • Jak ustawiać ostrość na odległość hiperfokalną 139
  • Jak ustawiać ostrość przy fotografii nocnego nieba 143
  • Jak pozbyć się drgań aparatu 145
   • Zdjęcia z ręki 145
   • Zdjęcia ze statywu 145
 5. Praktyczne akcesoria 149
  • Statyw 149
  • Głowica do statywu 150
  • Woreczek z ryżem lub grochem 152
  • Wyzwalacze migawki aparatu 155
  • Filtry szare 156
   • Jak i kiedy stosować filtry szare 156
   • Filtry szare – rodzaje i charakterystyka 160
   • Nakręcany czy prostokątny 161
  • Dodatkowe zasilanie aparatu 162
  • Opaska ogrzewająca przód obiektywu 168
  • Latarka z białym i czerwonym światłem 169
 6. Tematy fotograficzne 172
  • Jak wykorzystać punkt widokowy 172
  • Poszukaj wąskich uliczek 176
  • Fotografuj iluminacje 180
   • Co zrobić, aby ustrzec się mocnych kontrastów na zdjęciu? 182
   • Niebieska godzina 183
  • Wykorzystaj most na kilka sposobów 188
   • Most jako obiekt fotograficzny 188
   • Most jako element kadru przy zdjęciach nieba/gwiazd 190
   • Most i jego odbicie w wodzie 190
   • Ruch samochodowy na moście 191
   • Most jako punkt widokowy 193
  • Wybierz się na pokazy laserów 195
   • Zagrożenia przy fotografowaniu laserów 197
  • Wybierz się na video mapping 198
  • Zrób zdjęcie przez szklaną kulę 202
  • Zarejestruj ruch idących ludzi 205
  • Sfotografuj smugi światła od pojazdów 209
  • Zwielokrotnij smugi światła od pojazdów 211
  • Nocne zdjęcia z samochodu 220
   • Przez przednią szybę z mocowaniem do szyby 220
   • Przez szybę z ręki 221
   • Z mocowaniem pomiędzy fotelami 224
   • Z aparatem na zewnątrz samochodu 225
  • Jeszcze więcej smug miejskiego światła 228
  • Barwne szlaki wesołego miasteczka 231
  • Ogień na długim i krótkim czasie migawki 234
  • Uchwyć widowiskowe fajerwerki 238
   • Problemy przy fotografowaniu fajerwerków 242
  • Złap pioruny i błyskawice 246
  • Wykorzystaj mgłę 248
  • Sfotografuj podświetlone chmury 251
  • Złap krajobraz po zachodzie słońca 255
  • Sfotografuj gwiazdy i Drogę Mleczną 259
   • Najlepsze miejsce do fotografowania gwiazd i Drogi Mlecznej 259
   • Kiedy fotografować Drogę Mleczną 260
   • Jak ustawić aparat 260
   • Jaki dać czas naświetlania do fotografowania gwiazd 262
   • Obróbka zdjęcia 264
   • Dodatkowe metody, by uzyskać lepsze zdjęcie 266
  • Pokaż pozorny ruch gwiazd 268
   • Jak połączyć zdjęcia w startrails lub timelapse? 271
   • Jak znaleźć Gwiazdę Polarną 272
  • Pokaż gwiazdy nad domem w HDR 274
  • Pokaż gwiazdy nad miastem – multiekspozycja 277
  • Złap Księżyc 279
   • Jak naświetlać Księżyc w połączeniu z widokiem miejskim 284
  • A może tak zaćmienie Księżyca 287
  • Zrób zdjęcie sylwetkowe 288
  • Wykorzystaj odbicia 291
  • Zrób z nocy dzień 294
  • I odwrotnie. Zrób w dzień zdjęcie nocne 296
  • Połącz zdjęcia z dnia i nocy 298
  • Zoomuj i ruszaj aparatem w czasie fotografowania 300
   • Ruszanie aparatem 300
   • Przesunięcie aparatu i zwielokrotnienie jasnego obiektu 301
   • Zoomowanie ogniskową obiektywu 303
   • Obroty i manewry mieszane 307
   • Zoomowanie sekwencyjne i ruch 308
  • A może tak zmienić ostrość 312
 7. Dodatek – Błędy przy zdjęciach nocnych 315
  • Statyw i włączona stabilizacja obrazu 315
  • Lekki statyw i maksymalnie wysunięta kolumna centralna 316
  • Osiadanie statywu 316
  • Wyzwalanie bez samowyzwalacza lub pilota 317
  • Ocena ekspozycji na podstawie obrazu z wyświetlacza aparatu (w ciemnym otoczeniu) 317
  • Zbędny filtr UV na obiektywie 318
  • Zaparowana przednia soczewka obiektywu 320
  • Zdjęcia z lampą błyskową, gdy pada śnieg 321
  • Brak zapasowego akumulatora 322

Opinie czytelników

Kolejny poradnik, który mogę polecić wszystkim fotografującym. Wielokrotnie próbowałem fotografować nocą z różnymi wynikami. Teraz wiem, jakie popełniałem błędy. Szczególnie zainteresowały mnie ustawienia ostrości w fotografii nocnej. Dużo czasu poświęciłem fotografowaniu Księżyca szczególnie z obiektywem o dużej ogniskowej i ze statywem. Gdybym miał tę wiedzę, którą porusza Przemek, na pewno zdjęcia Księżyca byłyby ostrzejsze. Poradnik bardzo przydatny. Dziękuję za wiedzę w pigułce.
Andrzej Górniak
Do tej pory nie robiłem zdjęć nocnych, bojąc się, że brak przygotowania zniweczy moje wysiłki. Poradnik, w przystępny sposób, pozwala przygotować się do robienia zdjęć nocnych każdemu fotoamatorowi, przekazując zarówno teorię, jak też wskazówki praktyczne. Dodatkowo poradnik zawiera także porady inspirujące do wyboru tematów zdjęć nocnych, które mogą sprawić, że zdjęcia od początku mogą być ciekawe. Polecam każdemu, kto chce się fotograficznie rozwijać i doskonalić.
Tadim
Wspaniała fascynująca publikacja. Prosto, przejrzyście i ciekawie napisana, ubarwiona wspaniałymi zdjęciami. Olbrzymia wiedza i doświadczenie przekazane w zrozumiały sposób, tak jak zresztą wszystkie publikacje i artykuły autorstwa Pana Przemysława. Dziękuje za wprowadzenie w magiczny świat fotografii.
Grzegorz Ogrodnik
Bardzo ciekawy i treściwy poradnik. O wiele łatwiej jest wdrożyć wszystko w życie, mając taką pigułkę wiedzy 🙂 Dziękuję, pozdrawiam i polecam 🙂
Anna Górka
Poradnik bardzo obszerny, można powiedzieć kompletny. Zawiera porady, począwszy od podstaw aż do technik zaawansowanych. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie i sporo się nauczy. Należy docenić wiedzę, zaangażowanie i wkład pracy autora. Polecam wszystkim, zarówno początkującym, jak i zaawansowanym fotoamatorom.
Leszek
Zadziwia zakres i drobiazgowość opisów. Stosunek Cena/Przydatność na najwyższym poziomie!
Borys
Bardzo dobry poradnik, ciekawie napisany. Pomimo że fotografią zajmuję się od wielu lat, znalazłem w nim garść porad, które mogę wykorzystać, by zrobić lepsze zdjęcia. Polecam zarówno początkującym, którzy zaczynają przygodę z fotografią, jak i osobom zaawansowanym w tej sztuce.
Elwo
Dziękuję za dzielenie się ogromną wiedzą fotograficzną, która ułatwia nie tylko mi poznawanie nowych obszarów, jak i usystematyzowanie wiedzy. Z Pańskimi wskazówkami jest to bardzo przyjemne i proste. Dziękuję jeszcze raz.
Joanna
Na wstępie muszę pogratulować lektury. Początkujący fotograf krok po kroku zdobędzie wiedzę jak robić dobre zdjęcia nocą, zawodowy fotograf wiedzę poszerzy. Praktyka fotografii poszerzona wiedzą teoretyczną, mnóstwo przykładów. Zdecydowanie polecam i jeszcze raz gratuluję !!!!
Stanisław O.
Bardzo dobry poradnik. Zagadnienia wytłumaczone prostym zrozumiałym językiem. Podpowiedzi po prostu genialne! Mój poziom wykonywania nocnych zdjęć znacznie wzrósł, zdjęcia są dużoooo lepsze. Jeszcze raz autorowi bardzo dziękuję za ten poradnik!
Roman
Bardzo przydatne porady, dzięki którym wejdę na wyższy poziom robienia zdjęć w nocnych warunkach. Polecam tę pozycję. 🙂
Arkadiusz
Fotografią interesuję się dość długo, moja wiedza n/t zdjęć nocą była niewielka. Otrzymana lektura otworzyła mi oczy na świat postrzegany nocą. Polecam lekturę.
Stanisław Onak
Poradnik godny polecenia wszystkim, których pasją jest fotografia. Bardzo logicznie poukładany i zawierający wszystkie niezbędne informacje dotyczące kuchni robienia zdjęć nocnych. Polecam wszystkim, którzy chcą zgłębić wiedzę i poznać technikę robienia zdjęć nocnych krok po kroku.
Tadeusz Sapierzyński
Książka Przemysława Oziemblewskiego jest bardzo dobrym poradnikiem, umożliwiającym osiągnięcie kolejnego stopnia wtajemniczenia, na który warto wejść po przećwiczeniu „fotografii dziennej”. Tematy przedstawione są w prosty i jasny sposób, nie tylko słowny, ale także za pomocą zdjęć, co jest bardzo ważne — wiadomo bowiem, że jeden obraz może zastąpić tysiąc słów. Autor przedstawia wszystkie problemy w postaci rozdzielonej na „czynniki pierwsze”, prowadzące do końcowego, świadomego efektu — zdjęcie przede wszystkim robi fotograf, aparat jest tylko nieświadomym pomocnikiem, któremu jest obojętne kto, co i kiedy fotografuje. […]
Zenon Jędrzykiewicz

Bonusy

Kupując ten poradnik, otrzymasz również bonusy. Uzyskasz dostęp do specjalnej listy użytkowników. Dzięki temu będziesz dostawał aktualizacje oraz dodatkowe materiały i informacje. Już teraz dostępne są dodatkowe ebooki „DIY — akcesoria do nocnych zdjęć” oraz „Tryb manualny M”.

Poradnik „DIY — akcesoria do nocnych zdjęć”. Wartość 19 zł

Akcesoria do nocnych zdjęć - okładka

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2021/07
Stron: 51
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)

Aby poszerzyć swoje możliwości fotograficzne, fotografowie wykorzystują dodatkowe akcesoria. Mogą one wpłynąć bezpośrednio na to, co widać w kadrze np. filtr gwiazdowy, mogą też ułatwić uzyskanie dobrego zdjęcia pod względem technicznym np. stabilizacja aparatu lub precyzyjne ustawienie ostrości w trudnych warunkach oświetleniowych. Tak więc akcesoria ułatwiają fotografowanie i umożliwiają robienie większej gamy zdjęć. Część z tych dodatków możesz zrobić samemu.

Z tego ebooka dowiesz się jak:

 • Jak stabilnie fotografować z niskiego pułapu oraz bez statywu — czyli jak zrobić woreczek z grochem
 • Jak ustawiać ostrość i kadr w słabym świetle — czyli jak zrobić mocowanie latarki i doświetlać fotografowane miejsce
 • Jak zachować adaptację wzroku do ciemności — czyli jak zrobić latarkę z czerwonym światłem
 • Jak tanim kosztem zasilać latarki i power banki — czyli jak tanio pozyskać akumulatorki Li-Ion 18650
 • Jak zabezpieczyć optykę przed zaparowaniem — czyli jak zrobić grzałkę na obiektyw
 • Jak uzyskać gwiazdy na lampach ulicznych — czyli jak zrobić filtr gwiazdowy
 • Jak precyzyjnie ustawiać ostrość w nocy na jasne obiekty — czyli jak zrobić filtr z maską Bathinova
 • Jak pozbyć się odbić przy fotografowaniu przez szybę — czyli jak zrobić osłonę do światła odbitego

Poradnik „Tryb manualny M”. Wartość 17 zł

Tryb manualny M - okladka

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2019/01
Stron: 28
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)

Tryb manualny w aparacie poszerza możliwości jego wykorzystania. Jeśli więc chcesz z niego korzystać, a nie wiesz, jak się do tego zabrać, to zapoznaj się z tym poradnikiem. Z publikacji dowiesz się, jak i kiedy najlepiej wykorzystać tryb manualny w aparacie. W szczególności:

 • Co jest potrzebne do robienia zdjęć cyfrówką w trybie manualnym M?
 • Jak ustawiać ekspozycję w trybie manualnym?
 • Kiedy warto wykorzystać tryb manualny?
 • Jak ustawiać ekspozycję z filtrem neutralnie szarym?

Zapraszam więc do sięgnięcia po ebook Magia nocnych zdjęć, czyli co, kiedy, gdzie, czym i jak fotografować. Wykorzystaj do maksimum zawarte w publikacji informacje i rób zdjęcia, z których będziesz zadowolony/zadowolona. Życzę Ci wspaniałych zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie,

Pytania i odpowiedzi

Jak najbardziej. Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz NIP i dane do jej wystawienia. Będę mógł wtedy wygenerować fakturę i wysłać do Ciebie wiadomość. Faktura będzie dostępna do pobrania na Twoim koncie w sklepie. Prowadzę firmę od ponad 10 lat i wystawiam faktury.

Informacja o bonusach jest zazwyczaj podana na stronie z ofertą. Wszystkie zakupione materiały łącznie z bonusami będą dostępne na Twoim koncie w sklepie. Czasami zmieniam bonusy. Jeśli jakiś dodam, to wysyłam wiadomość, że można się zalogować do sklepu i pobrać dodatkowy materiał. Jeśli jakiś planuję usunąć, to będzie czas na jego pobranie. Tak więc najwięcej zyskują Ci, co kupią wcześniej. Mają dostęp do obecnych i przyszłych materiałów.

Po tym, jak złożysz i opłacisz zamówienie, zostaniesz natychmiast przekierowany/przekierowana na odpowiednią stronę. Jeśli jest to Twój pierwszy zakup w nowym sklepie (działa od maja 2023 r.), to zostanie też utwożone dla Ciebie konto, gdzie znajdziesz wszystkie zakupione materiały. Na podany adres email otrzymasz też login i hasło do swojego konta. Jeśli jest to kolejny zakup, to po opłaceniu zamówienia zaloguj się do sklepu i pobież pliki PDF z poradnikami.

PDF to popularny format dokumentów. Do jego odczytania na komputerze będzie potrzebny czytnik plików PDF np. darmowy program Adobe Reader. Tablety z reguły mają już wgrany czytnik ebooków. Jeśli takiego nie masz, możesz zainstalować darmową aplikację Adobe Reader dla iPad lub urządzeń z systemem Android.

Nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Płacisz tyle, ile widzisz na tej stronie.

Na sprzedawane poradniki udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie je sprawdzić. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełniły one Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

Jest to co najmniej 30 dni, ale tak naprawdę ebook będzie dostępny do pobrania tak długo, jak długo będzie on w ofercie sklepu oraz jak długo będziesz miał/miała swoje konto w sklepie. Gdyby pojawiły się jakieś problemy z pobraniem pliku, to pisz na adres sklep@fotodc.pl.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie, pisz śmiało na: sklep@fotodc.pl

100 % gwarancji satysfakcji

Być może zastanawiasz się, czy ten poradnik jest wart Twojego czasu i pieniędzy. Bez obaw.

Na sprzedawane poradniki udzielam 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie go sprawdzić i osobiście się przekonać, czy jest dla Ciebie. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełnił on Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

4.63/5

średnia ocena wszystkich moich płatnych publikacji

9000+

sprzedanych moich płatnych publikacji

Kilka słów o autorze

Przemysław Oziemblewski

Twórca bloga FotografiaDlaCiekawych.pl, którego odwiedziło już ponad 3 miliony użytkowników. Autor wysoko cenionych ściąg fotograficznych, kursów i poradników w tym: „Magia nocnych zdjęć”, „Ekspozycja — Barwa — Ostrość”, „Sekrety światła”, „Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”, „Magia czasu migawki”, „DIY — akcesoria fotograficzne” i innych. Zostały one sprzedane w łącznym nakładzie ponad 9 tysięcy egzemplarzy i dostępów.

W 2006 roku udostępnił prawdopodobnie pierwszy polski ebook o fotografii „Fotografia dla ciekawych”. Drugie jego wydanie z 2019 roku w ciągu pierwszych trzech dni zostało pobrane ponad tysiąc razy.

Prowadził stacjonarne warsztaty i kursy fotograficzne oraz on-line za pośrednictwem Internetu.

Szczególnie bliski jest mu temat światła również z racji zawodowych doświadczeń. Po ukończeniu specjalności Technika Świetlna na Politechnice Poznańskiej pracował przez kilkanaście lat w dużej firmie oświetleniowej. Zajmował się w niej projektowaniem oświetlenia. Był również redaktorem magazynu oświetleniowego „Widzieć więcej”. Obecnie prowadzi własną firmę takart Przemysław Oziemblewski.

Pasjonat fotografii od młodzieńczych lat. Propagator wiedzy o fotografowaniu. Doradza jak lepiej fotografować i czerpać z tego radość. Pomaga początkującym fotografom w rozwijaniu ich fotograficznej pasji.

Magia nocnych zdjęć

Co, kiedy, gdzie, czym i jak fotografować?

Ocena 4,68/5

4.68/5 (55 głosów) – średnia ocena poradnika

okladka - Magia nocnych zdjeć

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2021/07
Stron: 329
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
ISBN: 978-83-931422-8-6

Ile to wszystko kosztuje?

Poradnik „Magia nocnych zdjęć” — cena 77 zł

Poradnik „DIY — akcesoria do nocnych zdjęć” — wartość 19 zł

Poradnik „Tryb manualny M” — wartość 17 zł

Wartość razem — 113 zł

Jednak cena dla Ciebie to 113 zł 77

Formularz zamówienia