Przemysław Oziemblewski

Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?
(ebook + bonusy)

Portret z lampą na aparacie

Reporterska lampa błyskowa przypięta do body aparatu to praktyczne źródło światła. Zmiana ustawienia głowicy takiej lampy daje Ci możliwość stworzenia bardzo ładnego oświetlenia do portretu. Wystarczy, że poszukasz czegoś, od czego będziesz mógł lub mogła odbić to światło. Dzięki temu łatwo stworzysz tymczasowe studio fotograficzne bez większego nakładu sił i środków. W tej publikacji pokażę Ci, jak wykorzystać zewnętrzną lampę błyskową, wpiętą w sanki aparatu, do robienia efektownych zdjęć portretowych. Jedynym warunkiem jest posiadanie lampy z ruchomą głowicą.

Główne korzyści dla Ciebie

Miękkie oświetlenie

Nauczysz się wykorzystywać reporterską lampę błyskową do tworzenia zrównoważonego i miękkiego oświetlenia, podkreślającego piękno każdej osoby.

Kierowanie głowicą

Dowiesz się, jak efektywnie kierować głowicą takiej lampy błyskowej, by unikać niekorzystnych efektów i ostrych odblasków na twarzy modela.

Wykorzystanie otoczenia

Zobaczysz, jak wykorzystać otoczenie, takie jak ściany, sufity i podłoga, do naturalnego odbijania światła, co pozwoli Ci uzyskać subtelny i równomierny blask.

Rozwiązanie problemów

Poznasz typowe problemy przy zdjęciach z lampą błyskową na aparacie i dowiesz się jak sobie z nimi radzić. Pozwoli Ci to uniknąć powszechnych błędów.

Większa kreatywność

Nowe sposoby na wykorzystanie lampy błyskowej pozwolą Ci robić bardziej urozmaicone zdjęcia. Dadzą Ci możliwość wykazania się większą kreatywnością.

Lepszy odbiór zdjęć

W takim oświetleniu otrzymasz zdjęcia, które spełnią oczekiwania zarówno fotografa, jak i fotografowanych osób. Odbite światło jest korzystniejsze.

Dlaczego odbijać światło z lampy na aparacie?

Odbijanie światła z lampy błyskowej zainstalowanej na aparacie to niezwykle praktyczna technika w fotografii. Posiada kilka kluczowych zalet.

Po pierwsze, pozwala na uzyskanie miękkiego i równomiernego oświetlenia, eliminując twarde cienie i zbyt jaskrawe punkty na zdjęciu.

Po drugie, takie odbite miękkie światło powoduje powstanie bardziej naturalnego, przestrzennego wyglądu fotografowanej osoby.

Po trzecie, metoda ta pozwala na lepszą kontrolę nad kierunkiem i rozkładem światła, co jest kluczowe przy fotografowaniu w różnych warunkach oświetleniowych.

Po czwarte, odbijanie światła pomaga zniwelować efekt „oślepienia”, czyli zbyt intensywnego oświetlenia, które może niekorzystnie wpływać na wyraz twarzy modela.

Ostatecznie, wykorzystanie tej techniki pozwala na tworzenie bardziej profesjonalnych i estetycznych fotografii, które spełnią oczekiwania zarówno fotografa, jak i fotografowanych osób.

W publikacji znajdziesz szczegółowe opisy różnych wariantów oświetleniowych wraz ze schematami i pozycją głowicy lampy błyskowej. Dowiesz się jaki efekt uzyskasz przy odbiciu światła od ściany, sufitu czy podłogi. Z jakimi problemami możesz się spotkać i jak je rozwiązać.

Wydanie drugie zostało wzbogacone o następujące zagadnienia:

 • omówiłem problem zmiany barwy światła odbitego;
 • w jakich sytuacjach to występuje i jak sobie z tym radzić;
 • jak wykorzystać światło zastane i jak je połączyć ze światłem błyskowym;
 • jak „sterować” poziomem jasności tych dwóch rodzajów światła;
 • co robić, gdy światło zastane ma inną temperaturę barwową niż błyskowe;
 • jak zniwelować tę różnicę;
 • jest też dodatkowy przykład sceny i trzech wariantów oświetleniowych w tym efekt odbicia światła w podłodze.

Przykładowe strony i zdjęcia

Co otrzymasz?

To co najważniejsze

Otrzymasz bogato ilustrowany i skondensowany poradnik. Materiał zaprezentowany jest w maksymalnie zrozumiały sposób.

Przemyślana wiedza

Staranie wyselekcjonowana, przemyślana i praktyczna wiedza, konkretne rozwiązania, które od razu możesz wykorzystać w swoich zdjęciach.

PDF

Poradnik do pobrania w formacie PDF. Możesz go czytać np. na ekranie komputera lub tabletu. Możesz też, jeśli wolisz wydrukować na drukarce.

Dokładne tematy poradnika

Portret z lampą na aparacie
 • Wprowadzenie
 • Zdjęcia z lampą błyskową na aparacie
 • Światło z lampy na wprost
 • Światło odbite od sufitu
 • Światło od sufitu i na wprost
 • Światło odbite od ściany
 • Światło odbite od ściany i sufitu
 • Porównanie wszystkich pięciu scen
 • Schematy do samodzielnego przetestowania
 • Problem z barwą światła odbitego
 • Jak dodać do zdjęć światło zastane?
 • Gdy światło ma różną temperaturę barwową
 • Jeszcze jeden przykład
 • Na zakończenie

Opinie czytelników

Jak wszystkie poradniki autorstwa pana Przemka tak i ten jest dla mnie rewelacyjny, super sprawa dla samouka, polecam.
Mariusz Panek
Bardzo fajny poradnik, mnóstwo przydatnych wiadomości. Szukałem tego tematu i go dostałem, w dodatku w dobrej cenie 🙂
Boguslaw G.
Fajny poradnik. Wiadomo to podstawy a reszta to ćwiczyć i ćwiczyć i ćwiczyć…
Marcin Białek
Świetny e-book. Przedstawia tematycznie pracę z lampą błyskową w różnych konfiguracjach głowicy lampy. Przy portretach modelek przy zadanych ustawieniach opisano uzyskane rezultaty. Polecam podręcznik wszystkim, którzy chcą szybko zrozumieć zastosowanie lampy i wykorzystać to w praktyce. Dziękuje Panie Przemku i czekam na nowe e-booki….
Janusz
Poradnik polecam w szczególności dla kogoś, kto dopiero uczy się błyskać swoją lampą. Absolutne podstawy. Jest też trochę o mieszaniu światła zastanego i błyskowego. Polecam jak najbardziej ten ebook. Czekam teraz na coś o błyskaniu w plenerze.
Damian Wawrzyniak
Dla amatora fotografii wiedza zawarta w tym poradniku jest celem do robienia ciekawych i ładnych zdjęć. W tym przypadku dodatkowa lampa błyskowa okazuje się być niezbędnym wyposażeniem aparatu fotograficznego. Szczerze polecam.
Stanisław Bilicz
Gorąco polecam poradnik, zaspokoił moją wiedzę.
Beata Musiołowska
Świetny poradnik. Bardzo jasno i praktycznie napisany. Teraz tylko zastosować w praktyce… Polecam!
Witold

Bonusy

Kupując ten poradnik, otrzymasz również bonusy. Uzyskasz dostęp do specjalnej listy użytkowników. Dzięki temu będziesz dostawał aktualizacje oraz dodatkowe materiały i informacje. Już teraz dostępny jest dodatkowy ebook „Portret w plenerze z blendą i dyfuzorem”.

Poradnik „Portret w plenerze z blendą i dyfuzorem”. Wartość 17 zł

Portret w plenerze z lampą i dyfuzorem

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2015/06
Stron: 36
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)

W tym poradniku pokarzę Ci serię zdjęć portretowych zrobionych w dzień pochmurny oraz przy pełnym słońcu. Stosowanymi modyfikatorami światła będą tylko blenda i dyfuzor. Zobaczysz jak dzięki nim możesz w prosty sposób oddziaływać na światło zastane. Jak odpowiednio stosując blendę i dyfuzor możesz wpływać na oświetlenie. Pokażę Ci też zdjęcia zrobione bez żadnych dodatkowych modyfikatorów. Dzięki temu będziesz mógł lub mogła zobaczyć różnicę i nauczyć się robić zdjęcia przy różnych warunkach światła zastanego.

Zapraszam więc do zamówienia ebooka Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?. Wykorzystaj ruchomą głowicę reporterskiej lampy błyskowej, odbijaj generowane przez nią światło i twórz w prosty sposób ładne oświetlenie portretowe. Życzę Ci wspaniałych zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie,

Pytania i odpowiedzi

Jak najbardziej. Wystarczy, że podczas składania zamówienia podasz NIP i dane do jej wystawienia. Będę mógł wtedy wygenerować fakturę i wysłać do Ciebie wiadomość. Faktura będzie dostępna do pobrania na Twoim koncie w sklepie. Prowadzę firmę od ponad 10 lat i wystawiam faktury.

Informacja o bonusach jest zazwyczaj podana na stronie z ofertą. Wszystkie zakupione materiały łącznie z bonusami będą dostępne na Twoim koncie w sklepie. Czasami zmieniam bonusy. Jeśli jakiś dodam, to wysyłam wiadomość, że można się zalogować do sklepu i pobrać dodatkowy materiał. Jeśli jakiś planuję usunąć, to będzie czas na jego pobranie. Tak więc najwięcej zyskują Ci, co kupią wcześniej. Mają dostęp do obecnych i przyszłych materiałów.

Po tym, jak złożysz i opłacisz zamówienie, zostaniesz natychmiast przekierowany/przekierowana na odpowiednią stronę. Jeśli jest to Twój pierwszy zakup w nowym sklepie (działa od maja 2023 r.), to zostanie też utwożone dla Ciebie konto, gdzie znajdziesz wszystkie zakupione materiały. Na podany adres email otrzymasz też login i hasło do swojego konta. Jeśli jest to kolejny zakup, to po opłaceniu zamówienia zaloguj się do sklepu i pobież pliki PDF z poradnikami.

PDF to popularny format dokumentów. Do jego odczytania na komputerze będzie potrzebny czytnik plików PDF np. darmowy program Adobe Reader. Tablety z reguły mają już wgrany czytnik ebooków. Jeśli takiego nie masz, możesz zainstalować darmową aplikację Adobe Reader dla iPad lub urządzeń z systemem Android.

Nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Płacisz tyle, ile widzisz na tej stronie.

Na sprzedawane poradniki udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie je sprawdzić. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełniły one Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

Jest to co najmniej 30 dni, ale tak naprawdę ebook będzie dostępny do pobrania tak długo, jak długo będzie on w ofercie sklepu oraz jak długo będziesz miał/miała swoje konto w sklepie. Gdyby pojawiły się jakieś problemy z pobraniem pliku, to pisz na adres sklep@fotodc.pl.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytanie, pisz śmiało na: sklep@fotodc.pl

100 % gwarancji satysfakcji

Być może zastanawiasz się, czy ten poradnik jest wart Twojego czasu i pieniędzy. Bez obaw.

Na sprzedawane poradniki udzielam 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie go sprawdzić i osobiście się przekonać, czy jest dla Ciebie. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełnił on Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

4.63/5

średnia ocena wszystkich moich płatnych publikacji

9000+

sprzedanych moich płatnych publikacji

Kilka słów o autorze

Przemysław Oziemblewski

Twórca bloga FotografiaDlaCiekawych.pl, którego odwiedziło już ponad 3 miliony użytkowników. Autor wysoko cenionych ściąg fotograficznych, kursów i poradników w tym: „Magia nocnych zdjęć”, „Ekspozycja — Barwa — Ostrość”, „Sekrety światła”, „Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”, „Magia czasu migawki”, „DIY — akcesoria fotograficzne” i innych. Zostały one sprzedane w łącznym nakładzie ponad 9 tysięcy egzemplarzy i dostępów.

W 2006 roku udostępnił prawdopodobnie pierwszy polski ebook o fotografii „Fotografia dla ciekawych”. Drugie jego wydanie z 2019 roku w ciągu pierwszych trzech dni zostało pobrane ponad tysiąc razy.

Prowadził stacjonarne warsztaty i kursy fotograficzne oraz on-line za pośrednictwem Internetu.

Szczególnie bliski jest mu temat światła również z racji zawodowych doświadczeń. Po ukończeniu specjalności Technika Świetlna na Politechnice Poznańskiej pracował przez kilkanaście lat w dużej firmie oświetleniowej. Zajmował się w niej projektowaniem oświetlenia. Był również redaktorem magazynu oświetleniowego „Widzieć więcej”. Obecnie prowadzi własną firmę takart Przemysław Oziemblewski.

Pasjonat fotografii od młodzieńczych lat. Propagator wiedzy o fotografowaniu. Doradza jak lepiej fotografować i czerpać z tego radość. Pomaga początkującym fotografom w rozwijaniu ich fotograficznej pasji.

Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?

Ocena 4,84/5

4.84/5 (39 głosów) – średnia ocena poradnika

Portret z lampą na aparacie

Autor: Przemysław Oziemblewski
Data wydania pierwszego: 2014/12
Stron: 40
Format: publikacja elektroniczna (plik PDF)
ISBN: 978-83-931422-4-8

Ile to wszystko kosztuje?

Poradnik „Jak robić zdjęcia portretowe z lampą na aparacie?” — cena 19 zł

Poradnik „Portret w plenerze z blendą i dyfuzorem” — wartość 17 zł

Wartość razem — 36 zł

Jednak cena dla Ciebie to 36 zł 19

Formularz zamówienia