
Lubisz fotografować. Chcesz robić więcej lepszych zdjęć. Nie masz czasu na czytanie grubych ksiąg. Nie wiesz, od czego zacząć lub na co zwrócić uwagę przy kadrowaniu. Zobacz ściągi fotograficzne. To najważniejsze informacje pokazane w sposób uporządkowany i skondensowany. W sposób możliwie jak najbardziej zrozumiały przy użyciu krótkich opisów, zdjęć i ilustracji. Możesz je wydrukować lub wgrać na tablet i smartfon, i mieć je zawsze pod ręką. Ściągi możesz wykorzystać do nauki fotografii, usystematyzowania jej podstaw lub do bardzo szybkiego przypomnienia tego, co już wiesz i praktycznego wykorzystania w czasie fotografowania. Dzięki temu efektywniej wykorzystasz swój czas i możliwości związane z określonym motywem fotograficznym. Złapiesz aparatem więcej różnorodnych i ciekawszych kadrów.
Główne korzyści dla Ciebie
Jak pamiętać o wszystkim, czego już się nauczyłeś/nauczyłaś?

Dostałem wiadomość, którą można skrócić do wypowiedzi „Największą trudność sprawia mi pamiętanie o wszystkim, czego się już nauczyłam i wykorzystanie tego w praktyce. Szczerze mówiąc, robiąc zdjęcia, w ogóle nie myślę o kompozycji, kadrowaniu, parametrach itd. Dopiero w domu zauważam, ile rzeczy mogłam zrobić inaczej”.
Zastanów się, czy czasem też tak masz, że czytając poradnik, oglądając kurs wideo, czy biorąc udział w kursie stacjonarnym, dostajesz mnóstwo ciekawej informacji. Jednak później, kiedy przychodzi czas na samodzielne fotografowanie to wszystko, ta cała wiedza gdzieś jest, ale trudno się do niej szybko dostać i sobie przypomnieć.
Co się dzieje, kiedy będąc na wymarzonym plenerze fotograficznym czy jakimś wydarzeniu, zamiast robić zdjęcia, zaczynasz głowić się nad ustawieniami aparatu i starasz się powrócić do tego, co było np. w kursie, w którym brałeś/brałaś udział 4 tygodnie temu?
Okazuje się więc, że wcale nie tak łatwo przenieść zdobytą wiedzę na praktykę w czasie fotografowania. Będąc np. w plenerze, łatwo jest się zatracić w fotografowaniu bez większego zastanowienia. A przecież warto zwrócić uwagę na to, co jest w tle za obiektem, wielkości fotografowanego obiektu w kadrze, odpowiednie jego skadrowanie, wybranie ogniskowej, konkretnej wartości czasu naświetlania, czy zadbaniu o właściwą głębię ostrości. Dodać do tego można jeszcze punkt widzenia, pozycję aparatu i szereg innych zmiennych.


To jest realny problem i marnowanie szans na ciekawe zdjęcia. Jak zatem temu zaradzić? Jak szybko dojść do poszukiwanej informacji? Odpowiedzią są ściągi fotograficzne. Uporządkowana wiedza zaprezentowana w maksymalnie skondensowany sposób, łatwa do przejrzenia i zastosowania.
Dlatego przygotowałem 35 gotowych do wydrukowania kart – ściąg fotograficznych. Możesz je sobie wydrukować i nosić wygodnie w torbie fotograficznej, możesz też wgrać na komórkę lub tablet i mieć gotowy przewodnik w podróży. Możesz więc je łatwo wykorzystać do przypomnienia sobie, jak ustawić aparat i na co jeszcze zwrócić uwagę przy fotografowaniu. Dzięki temu łatwiej i pełniej wykorzystasz fotografowany motyw, by uzyskać dobre zdjęcia.
Przykładowe opinie użytkowników






Jak uczyć się z wykorzystaniem ściąg fotograficznych?

Zastanawiałem się, czy to ma sens, czy to jest dobre rozwiązanie z punktu widzenia nauki fotografowania. Taka ściąga to przecież z definicji ograniczona dawka informacji.
Wtedy trafiłem na nagranie wykładu na TEDxCSU. Pisarz Josh Kaufman zaprezentował tam technikę opanowywania nowej dziedziny w czasie 20 godzin. Jego wystąpienie znajdziesz na YouTube pod tytułem „Pierwsze 20 godzin – jak nauczyć się czegokolwiek: Josh Kaufman na TEDxCSU”. Są dostępne napisy w języku polskim. W skrócie ta technika składa się z kilku zadań:
- Rozłóż umiejętność, której chcesz się nauczyć na łatwe do opanowania części.
- Opanuj wybraną część na tyle dobrze, byś mógł sam/mogła sama się poprawiać i ćwiczyć. Skorzystaj z 3 do 5 źródeł na dany temat, ćwicz i poprawiaj popełniane błędy.
- Skoncentruj się na nauce i ćwiczeniach. Usuń wszelkie rozpraszacze. Zaangażuj się.
- Poświęć na to w sumie 20 godzin np. 45 minut dziennie przez miesiąc.
Tu pojawia się jednak problem dla początkujących fotografów, a mianowicie jak tak ogromną dziedzinę, jak fotografia podzielić na części, co wybrać i od czego zacząć? Jak do tego się zabrać? Dlatego pomyślałem, że jak mam robić ściągi, to powinny one być właśnie takimi porcjami wiedzy, takimi dokładnie wyselekcjonowanymi częściami, z którymi można szybko się zaznajomić.
Każda osoba ma inne doświadczenie fotograficzne, pewne elementy już zna, pewne lepiej a inne gorzej. Jednak taki zestaw ściąg może być dobrym przeglądem czego jeszcze się nauczyć lub o czym szerzej dowiedzieć.
Zobacz więc ściągi i oceń, których części (umiejętności cząstkowych) powinieneś/powinnaś się jeszcze nauczyć. Dla tych znanych wystarczy Ci rzut oka na ściągę i już wiesz. Jeśli natomiast coś przyciągnie Twoją uwagę na dłużej, to być może warto będzie dokładniej się temu przyjrzeć, przeczytać, przeanalizować i przećwiczyć.


Na ściągach nie da się umieścić wszystkiego, ale też nie ma takiej potrzeby, bo przecież to ma być esencja informacji. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś więcej z określonego tematu, to już znając swoje upodobania, możesz poszukać kolejnych informacji w innych źródłach. Będzie to już jednak takie ukierunkowane szukanie dodatkowych informacji, a nie wchłanianie wszystkiego, co się da. Więc myślę, że w tym zakresie ściągi też będą pomocne.
Ściągi możesz więc wykorzystać również do nauki fotografii. Najlepiej, jeśli wykorzystasz do tego wspomnianą technikę 20 godzin nauki.
Zaczynając przygodę z fotografią, możesz czuć się przytłoczony ogromem wiedzy, którą trzeba sobie przyswoić. Nie każda przecież jest równie istotna. Opisów i porad w Internecie jest całe mnóstwo, czasami nawet sprzecznych. Te 35 ściąg fotograficznych da Ci solidny przegląd istotnych informacji i umiejętności, które warto opanować.
Ściągi są ułożone w ściśle określonej kolejności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś sobie je wydrukował i ułożył na swój sposób. Jeśli chcesz wykorzystać je do nauki, to wybierz te zagadnienia, które Ciebie interesują i ułóż w kolejności, w jakiej chcesz się ich uczyć. Teraz wystarczy, że danemu zagadnieniu poświęcisz średnio do 45 minut dziennie. Jeśli jakieś zagadnienie zabierze Ci mniej czasu, to sięgnij po następne. Zapoznaj się z nim i je przećwicz.
Ściągi fotograficzne
Otrzymasz je do pobrania w trzech wersjach
Zawartość ściąg jest dokładnie przemyślana, tak by zawierały tylko niezbędne informacje. Ściągi zostały zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić Ci dostęp od ręki do tego, co potrzebujesz. Masz więc podręczne szkolenie, dzięki czemu możesz się uczyć, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Możesz je wydrukować w mniejszym formacie („pocztówkowym” – wydruk po dwie na stronę A4), by z łatwością zmieściły się w torbie. Możesz zrobić wydruk w pełnym formacie A4 dla większej czytelności. Możesz też je wgrać na telefon i mieć do nich natychmiastowy dostęp. Umieszczone w telefonie/tablecie ściągi możesz łatwo przeglądać oraz powiększać dowolne ich fragmenty.
Zagadnienia, które odkryjesz
Razem wartość 70 zł. Dla Ciebie mam jednak inną propozycję. Czytaj dalej.
Dokładne tematy ściąg fotograficznych

- Budowa i obsługa aparatu
- Zasada działania aparatu
- Ogniskowa i kąt widzenia aparatu
- Ekwiwalent ogniskowej
- Ogniskowa i kąt widzenia — przykłady
- Podstawowe rodzaje obiektywów
- Dodatkowe cechy, podział i zastosowanie obiektywów
- Przysłona
- Głębia ostrości — przysłona
- Głębia ostrości — odległość ostrzenia
- Głębia ostrości — ogniskowa
- Czas naświetlania
- Czas naświetlania — przykłady
- ISO
- Ekspozycja
- Histogram
- Jak czytać histogram
- Temperatura barwowa i balans bieli
- Ostrość i auto fokus (AF)
- Stabilne trzymanie aparatu
- Tryby pracy aparatu i korekta ekspozycji
- Pomiar światła
- Filtry fotograficzne
- Akcesoria fotograficzne
- Kompozycja – wielkość obiektu
- Kompozycja centralna
- Mocne punkty i reguła trójpodziału
- Język i elementy obrazu – cz. 1
- Język i elementy obrazu – cz. 2
- Język i elementy obrazu – cz. 3
- Język i elementy obrazu – cz. 4
- Perspektywa
- Prostowanie budynków
- Punkt widzenia
- Koło barw
Zabierz je na sesję lub w plener fotograficzny i …
Dlaczego powstały te ściągi fotograficzne?
Nie jestem fanem analizy statystycznej, ale czaszami zaglądam w statystyki, by sprawdzić co z tego, co tworzę, jest interesujące dla innych. Samemu trudno jest przewidzieć, co dla kogoś będzie przydatne i ciekawe. Dlatego piszę na różne tematy fotograficzne, również te, które mnie w danym okresie interesują i zajmują. Zaglądając jednak w statystyki popularności moich pinów w serwisie Pinterest, zauważyłem pewną prawidłowość, jest ona na tyle silna, że nie mogłem jej zignorować.
Mianowicie okazuje się, że najbardziej popularnymi pinami są te ze ściągami fotograficznymi. Wyprzedają one inne piny, a w zasadzie miażdżą niemiłosiernie. To dało mi dużo do myślenia. Przykładowo w statystyce za wrzesień 2020 r. piny ze ściągami fotograficznymi są na miejscu, uwaga: 1,2,4,5,6 i 7.
Tak więc spośród najpopularniejszych pinów w pierwszej dziesiątce jest sześć kierujących na ściągi fotograficzne. Wychodzi na to, że sporo osób woli dostawać informacje nie w postaci obszernej, ale skróconej i zaprezentowanej w postaci ściągi.
W ten sposób zrodziła się koncepcja przygotowania zestawu ściąg fotograficznych dla początkujących. Zestawu zbierającego dokładnie wyselekcjonowane informacje w sposób uporządkowany i bardzo skondensowany, a jednocześnie możliwie jak najbardziej przystępny do szybkiego odbioru.

Kolejne opinie użytkowników
Pytania i odpowiedzi
Ściągi fotograficzne
4.78/5 – średnia ocena ściąg.
Ponad 800 osób już je kupiło.

Ile to wszystko kosztuje
Zestaw ściąg — cena 70 zł
Bonusy — wartość 24 zł
Razem — wartość 94 zł
Jednak dla Ciebie mam specjalną ofertę ważną do 12 stycznia 2023 r.
Rabat 33%. Ostatnia promocja przed zamknięciem sklepu.
Tak więc zestaw ściąg fotograficznych możesz mieć teraz
za 47,00 zł.

100 % gwarancji satysfakcji
Być może zastanawiasz się, czy te ściągi są warte Twojego czasu i pieniędzy. Bez obaw.
Na sprzedawane ściągi fotograficzne udzielam Ci 30-dniowej gwarancji satysfakcji. Oznacza to, że masz czas by spokojnie je sprawdzić i przetestować. Jeśli w tym czasie uznasz, że nie spełniły one Twoich oczekiwań, zwrócę Ci wpłacone pieniądze bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie musisz też podawać żadnej przyczyny. Po prostu napisz do mnie na adres sklep@fotodc.pl. Decyzja o zakupie jest więc w pełni odwracalna.

4.63/5
średnia ocena wszystkich moich płatnych publikacji
7000+
użytkowników moich płatnych publikacji
Kilka słów o autorze
Przemysław Oziemblewski
twórca bloga FotografiaDlaCiekawych.pl, którego odwiedziło już ponad 3 miliony użytkowników. Autor wysoko cenionych poradników fotograficznych w tym „Magia nocnych zdjęć”, „Ekspozycja – Barwa – Ostrość”, „Sekrety światła”, „Magia głębi ostrości i ozdobnego rozpraszania tła”, „Magia czasu migawki”, „DIY – akcesoria fotograficzne” i innych. Zostały one sprzedane w łącznym nakładzie ponad 7 tysięcy egzemplarzy.
W 2006 roku udostępnił prawdopodobnie pierwszy polski ebook o fotografii „Fotografia dla ciekawych”. Drugie jego wydanie z 2019 roku w ciągu pierwszych trzech dni zostało pobrane ponad tysiąc razy.
Prowadził stacjonarne warsztaty i kursy fotograficzne oraz on-line za pośrednictwem Internetu.
Szczególnie bliski jest mu temat światła również z racji zawodowych doświadczeń. Po ukończeniu specjalności Technika Świetlna na Politechnice Poznańskiej pracował przez kilkanaście lat w dużej firmie oświetleniowej. Zajmował się w niej projektowaniem oświetlenia. Był również redaktorem magazynu oświetleniowego „Widzieć więcej”. Obecnie prowadzi własną firmę takart Przemysław Oziemblewski.
Pasjonat fotografii od młodzieńczych lat. Propagator wiedzy o fotografowaniu. Doradza jak lepiej fotografować i czerpać z tego radość. Pomaga początkującym fotografom w rozwijaniu ich fotograficznej pasji.



Kupując w ściągi fotograficzne, wspierasz ważne cele charytatywne. 5 procent wpłaconej kwoty przeznaczane jest na działalność charytatywną.
Obecnie pieniądze trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej na jej działania statutowe w tym: pomoc ofiarom wojen i kryzysów humanitarnych, zapewnianie wody pitnej w miejscach, gdzie jej brak, dbałość o bezpieczeństwo higieniczne, dożywianie dzieci (program Pajacyk).
