DIY – akcesoria fotograficzne

Zobacz, jak nie przepłacić i zrobić samemu dodatkowy osprzęt. Ułatw sobie fotografowanie i powiększ paletę możliwości.

Stron: 125
Format: publikacja elektroniczna [plik PDF]
ISBN: 978-83-931422-6-2

Jeśli myślisz, że aparat fotograficzny wystarczy ci do robienia zdjęć, to masz rację. Zasadniczo on wystarcza. Jednak jak każde narzędzie ma on swoje ograniczenia i w pewnych okolicznościach okazuje się, że potrzebujesz czegoś jeszcze. Są to różnego rodzaju akcesoria. Możesz je kupić, ale jeśli wolisz zaoszczędzić, to lepiej zrobić je samemu. O tym jest ten ebook.

Akcesoria fotograficzne poszerzają możliwości. Dzięki nim uzyskasz większą różnorodność kadrów. Pozwolą ci wykonać inne niż standardowo zdjęcia. W niektórych sytuacjach są niezbędne, a w innych po prostu ułatwią Ci fotografowanie.

W niniejszym ebooku zebrałem pomysły na akcesoria. Część z nich pochodzi jeszcze z czasów analogowych. Jedne są bardzo proste, żeby nie powiedzieć trywialne, a inne bardziej skomplikowane. Sporo pomysłów na akcesoria rodzi się w wyniku inspiracji pomysłami innych fotografów. Można je wtedy udoskonalić i dostosować do własnych potrzeb. Do ebooka wybrałem te, które uważam za najbardziej praktyczne, które sam zrobiłem. Opisuję też własne rozwiązania. Możesz je wykorzystać i adaptować do swoich zdjęć.

Często, zanim coś kupię, zastanawiam się, czy można to zrobić samemu lub zastąpić czymś innym — tańszym. Czasami jest to możliwe. Tańsze, nie zawsze oznacza gorsze. W niektórych sytuacjach po prostu wygląda mniej profesjonalnie lub jest pozbawione jakiejś cechy, bez której można się obejść.

Fotografia nie jest tanim hobby, więc dzięki zamiennikom i własnej kreatywności możesz sporo zaoszczędzić. Mam nadzieję, że ta publikacja Ci w tym pomoże.

Znajdziesz w nim między innymi:

 • Jak zrobić obiektyw do makro za 35 zł
 • Jak mocować tanie obiektywy od rzutników
 • Jak zrobić przesłonę do efektów z bokeh
 • Jak zmiękczyć obraz
 • Jak wykorzystać szybkę spawalniczą do zdjęć z długim czasem
 • Jak zrobić szary filtr połówkowy za grosze
 • Jak zrobić filtr gwiazdowy
 • Jak zrobić filtr do precyzyjnego ustawiania ostrości w nocy
 • Jak zrobić własną głowicę panoramiczną
 • Jak wykorzystać woreczkowy statyw
 • Jak wspomagać pracę autofokusa przy zdjęciach nocnych
 • Jak zrobić plaster miodu (grid) na lampę błyskową
 • Jak zrobić blendę i dyfuzor
 • Jak zrobić lampkę LED ze skupionym światłem
 • Jak zrobić oświetlenie kołowe z pasków LED
 • Jak uzyskać absolutnie czarne tło
 • Jak pozbyć się odbić przy fotografowaniu przez szybę

Co zyskasz

“DIY – akcesoria fotograficzne” to ten rodzaj poradnika, dzięki któremu możesz sporo zaoszczędzić. Samodzielnie wykonanie akcesoria są nieporównywalnie tańsze, a przy okazji ich zrobienie da ci sporo satysfakcji. Większość z nich jest prosta do wykonania i nie wymaga specjalnych narzędzi, czy umiejętności.

Własne akcesoria mają jeszcze tę przewagę, że możesz je dostosować do swoich indywidualnych upodobań. Przykładowo taki filtr gwiazdowy standardowo posiada określona liczbę promieni. Robiąc go samodzielnie, nie jesteś tym ograniczony/ograniczona.

Dodatkowo zyskujesz też większą świadomość tego, co z czego wynika i jaki ma wpływ. Dzięki temu rodzą się nowe pomysły i jesteś bardziej kreatywny/kreatywna. Zaprezentowane w ebooku propozycje traktuj więc jako wstęp do własnych modyfikacji i ulepszeń. Te na pewno się pojawią.

Opinie czytelników

Krzysztof Raputa
Bardzo praktyczny poradnik. Dzięki niemu można przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów z obiektywami, oświetleniem i filtrami. Polecam wszystkim, którzy interesują się fotografią, a autorowi serdecznie dziękuję.

Lech Kuberski
To jest już kolejny poradnik, który czyta się z wielkim zainteresowaniem. Zawiera wiele informacji, o których dotąd nie wiedziałem. Dziękuję i polecam wszystkim.

Magda Parkitna
Świetny poradnik! Polecam! Wszystko jasno opisane krok po kroku. Na pewno skorzystam z kilku rozwiązań, które proponuje Przemek.

Marian Łopaciński
Następny poradnik, który przeczytałem jak wszystkie poprzednie warte polecenia wszystkim osobom interesującym się fotografowaniem.

Marcin
Kilka z opisanych przez Pana wynalazków zamierzam wkrótce zrealizować. Ciekawa książka.

Galeria zdjęć

Stron: 125
Format: publikacja elektroniczna [plik PDF]
ISBN: 978-83-931422-6-2