Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny

Kompendium praktycznego wykorzystania światła spolaryzowanego i filtrów polaryzacyjnych w fotografii. Zobacz jak wykorzystać filtr polaryzacyjny.

Czy zdarzyło Ci się, że stosując filtr polaryzacyjny nie zauważyłeś/zauważyłaś żadnego efektu? Albo kiedy chcąc usunąć odbicia w szybie, za pomocą filtra, tylko niewielka część z nich została osłabiona? Nie musi to wcale świadczyć o tym, że filtr nie działa. Po prostu jego skuteczność zależy od kilku czynników. W publikacji opisuję wszystko, co musisz wiedzieć, by od razu zacząć go wykorzystywać. Poznasz wszystkie jego sekrety.

Zobaczysz praktyczne zastosowania filtra polaryzacyjnego. Dowiesz się, dlaczego nie zawsze jest on dobry do przyciemniania nieba oraz co daje lepsze rezultaty. Kiedy filtr polaryzacyjny się sprawdza i jakie są tego efekty. Będziesz wiedział/wiedziała jak ustawić filtr by wykorzystać pełnię jego mocy. Pokażę Ci jak z dwóch filtrów polaryzacyjnych zrobić fader, czyli regulowany filtr szary. Zobaczysz jak za pomocą programu graficznego możesz wspomóc działanie filtra. Jest też rozdział dla tych, którzy lubią eksperymentować i robić zagadkowe zdjęcia.

Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny

Opinie czytelników

Zbyszek Jończyk – 14 listopada 2012
Przemku, mówiąc krótko tej książki nie można nie mieć, chcąc robić dobre, ciekawe zdjęcia. Ja jako amator robiący zdjęcia od kilkunastu lat przyznam się, że nigdy nie dociekałem tak głęboko jakie możliwości daje ten filtr. Ta publikacja otworzyła mi oczy na szereg spraw, które do tej pory bagatelizowałem i mówiąc krótko w większości było to amatorskie pstrykanie, a nie analiza tego co robię. Podniosłeś mi poprzeczkę jakości przyszłych zdjęć. Uważam iż takie poradniki powinien mieć każdy, kto myśli o ambitnym wykonywaniu zdjęć. Dziękuję za taki ładunek wiedzy i pozdrawiam serdecznie Zbyszek – Częstochowa.

Andrzej Bożek – 8 kwietnia 2013
Wiedzę można mieć ogromną na różne tematy ale trzeba mieć jeszcze dar jej przekazywania. Sposób w jaki Ty Przemku swoją wiedzę przekazujesz i jej jakość są na najwyższym poziomie. Ten e-book oceniam na pięć gwiazdek i polecam wszystkim zajmującym się fotografią do zapoznania się (wiedzy nigdy za dużo). Zgadzam się z Panem Zbigniewem P, że wspaniałym pomysłem są załączone linki.

Jarek Redlaff – 12 lipca 2013
Porusza często pomijany temat, dobrze wyjaśniona funkcja i działanie filtra, polecam.

Galeria zdjęć