Sekrety światła

Poznaj sekrety światła. Zacznij korzystać z ogromnych możliwości, jakie ono daje. Dowiedz się, jak je czytać i właściwie wykorzystać.

Sekrety światła

Stron: 164
Format: publikacja elektroniczna [plik PDF]
ISBN: 978-83-931422-4-8

Dlaczego światło jest tak istotne?

Po prostu bez światła nie ma zdjęcia. To wie każdy. Światło jest więc tą “materią”, która definiuje fotografię. Jeśli źle dobierzesz lampę lub ustawisz się do słońca, to nawet super program graficzny nie pomoże. Teraz z perspektywy czasy widzę jak proste błędy kiedyś popełniałem, ile zdjęć zmarnowałem z braku odpowiedniej wiedzy o świetle.

Jakie są sekrety światła?

Ze światłem jest tak, że widzimy tylko efekty jego działania. W normalnej sytuacji przecież nie widać, jak promienie światła wychodzą z lampy, odbijają się, rozpraszają, ponownie się odbijają. Jak zmieniają kolor po odbiciu od barwnej powierzchni i mieszają się z tymi odbitymi od innej itd. Tak więc światło, to szereg zagadnień, które zachodzą, a my widzimy tylko ich efekt.

“Sekrety światła” to poradnik, w którym opisuję wszystkie te zagadnienia. Dzięki temu zaczniesz “widzieć” światło. Wskażę ci, gdzie kryją się pułapki odnośnie interpretacji światła, poznasz jego cechy, dowiesz się jak czytać światło oraz jak je wykorzystać.

Znajdziesz w nim informację o:

 • widmie światła i jego wpływie na zdjęcie;
 • barwie światła i balansie bieli – bardzo dużo o tym piszę;
 • odbiciach światła, a przede wszystkim o wielokrotnych odbiciach – to zagadnienie jest często pomijane w literaturze fotograficznej, a bez zrozumienia zjawiska bardzo łatwo o błędną interpretację i problemy w tworzeniu własnych układów oświetlenia, zwłaszcza z wykorzystaniem lamp o szerokim kącie świecenia;
 • rozpraszaniu światła i tworzeniu miękkich cieni;
 • rozpiętości tonalnej i problemach z dużymi kontrastami światła;
 • obserwowaniu efektów działania światła tak, by odczytać jak powstały.

W publikacji znajdziesz odpowiedź na różne pytania. Między innymi na:

 • Jak oświetlić przedmiot, by jego cień nie był widoczny?
 • Jak poradzić sobie ze światłem, gdy połowa kadru jest w głębokim cieniu a druga w ostrym słońcu?
 • Które ustawienie balansu bieli jest poprawne?
 • Jaka jest zależność między mocą lampy błyskowej a wartościami ekspozycji?
 • Jak sobie radzić w ciemnych pomieszczeniach?
 • Jak zrobić ładny portret w plenerze pod światło?
 • Jak mieszać światło zastane i błyskowe?
 • Co to jest i jak kreatywnie wykorzystać balans bieli?
 • Jak zachować wierność barwy fotografowanych obiektów?

Opinie czytelników

Tomasz Papież
Ten e-book to bardzo ciekawa pozycja, która prócz ogromnej dawki konkretnej wiedzy, da wam coś o wiele bardziej potrzebnego. To “coś” to świadome korzystanie ze źródeł światła. Dziękuję Panie Przemku.

paul800618
Świetne opracowanie materiału, podany został w sposób zrozumiały i obrazujący mnóstwem przykładów. Dawno nie czytałem tak dobrze napisanego materiału, nie ma w nim lania wody. Podsumowując, bardzo wiele się dowiedziałem, wiedza ta pozwala ocenić dotychczasowe błędy i uniknąć przyszłych, a wszystko to za sprawą zrozumienia sekretów światła. Pozdrawiam jako naprawdę niezawiedziony i zadowolony.

Dariusz Buksa
Rysowanie światłem; słońce, lampa błyskowa, uliczne światła… o tym wszystkim pisze Przemek w swojej książce. I nie tylko. To znakomita pozycja szeregująca wszystkie fakty i mity dot. światła w fotografii. Cieszę się, że już ją mam — polecam też i Tobie 😉

Jacek Morliński
Problematyka światła i oświetlenia obiektu w fotografii jest sprawą kluczową. Dla fotoamatora niejednokrotnie trudną do ogarnięcia, szczególnie na początku. Autor “Sekretów światła” przekazuje wiele ciekawych i praktycznych informacji dotyczących tego zagadnienia. Czyni to w sposób precyzyjny i zrozumiały, korzystając z własnego bogatego doświadczenia fotograficznego, popartego kierunkowym wykształceniem politechnicznym. Gorąco polecam, bardzo wartościowy poradnik!

Krystyna D.
DOSKONAŁY poradnik- rewelacja na rynku pozycji o fotografowaniu!!! Panie Przemysławie – WIELKIE, wielkie dzięki za takie opracowanie! Jestem bardzo zadowolona z zakupu – polecam.

Stanisław Sokół
Fotografia pasjonuje mnie od wielu dziesięcioleci i wydawałoby się, że powinienem wiedzieć już wszystko. Mimo to zakupiłem kilka ebooków u Pana Oziemblewskiego. Zachwyciło mnie to, że pisze w sposób ciekawy i przystępny o pogmatwanych czasem zależnościach w tej dziedzinie sztuki. Wspaniałe jest to, że teorię wzbogaca mnóstwo przykładowych zdjęć i podane są szczegółowo parametry wykonywania fotografii. Umożliwia to wprost samodzielne wypróbowanie różnych trików. Uzupełniłem też swoją wiedzę o elementy, które dotąd pomijałem, jak się okazało niesłusznie. Książki czyta się bardzo przyjemnie i z pewnością będę powracał do zawartych w nich wiadomości, tabel, zestawień… Lektura wciąga. Coraz bardziej świadomie i odważniej korzystam z różnych ustawień aparatu cyfrowego.

Sławomir Grzybowski
Materiał jak zwykle świetnie opracowany, dla pasjonatów fotografii. Wiele przydatnych informacji. Bardzo polecam i czekam na kolejne. Do tej pory zgromadziłem wszystkie Twoje e-booki. Każdy z nich zawiera ogromną wiedzę Autora. Polecam. Pozdrawiam

Galeria zdjęć

Sekrety światła

Stron: 164
Format: publikacja elektroniczna [plik PDF]
ISBN: 978-83-931422-4-8